Jest marszałek województwa śląskiego

Został nim Jakub Chełstowski z PiS, polityk samorządowy z Tychów.

Na wicemarszałków sejmik wybrał posła PiS Dariusza Starzyckiego i Wojciecha Kałużę - który niespodziewanie przeszedł do PiS z Koalicji Obywatelskiej przed pierwszą sesją sejmiku.

Jest zarząd województwa

Do zarządu województwa śląskiego zostali wybrani Michał Woś i Izabela Domogała.

Michał Woś z Raciborza jest prawnikiem. Mimo młodego wieku - ma 27 lat - był już wiceministrem sprawiedliwości, nadzorował m.in. wprowadzenie w sądach systemu losowego przydziału spraw i stworzenie rejestru pedofilów. Jest głównym doradcą Zbigniewa Ziobry.

Izabela Domogała jest ekspertem w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Pracuje w Urzędzie Miasta w Bytomiu.

Marszałek Chełstowski odniósł się do oskarżeń Koalicji Obywatelskiej, że przy „przeciągnięciu” do klubu PiS radnego Wojciecha Kałuży z Nowoczesnej doszło do „korupcji politycznej”. Politycy PO krzyczeli na sali sejmiku i grozili, że tę sprawę w przyszłości „rozliczą”.

- Nie ma żadnej korupcji, to jest tylko polityczna gra słów. Wszystko się odbywa transparentnie - powiedział nowy marszałek. - Bardzo się cieszymy, że dostaliśmy wsparcie. Może w tej kadencji kolejni radni do nas dołączą.

Jakub Chełstowski powiedział też, że Wojciech Kałuża ma wysokie kompetencje i doświadczenie, które może wykorzystać w pracy dla województwa śląskiego. - To, że pan Kałuża został wybrany z innej opcji, nam nie przeszkadza - dodał.

Marszałek zapowiedział, że województwo nawiąże współpracę z rządem, czego dotąd brakowało. - Województwo śląskie w różnych wskaźnikach wypadło z „pudła”. Naszym zadaniem jest, żeby na to "pudło", mówiąc żargonem sportowym, wróciło - stwierdził.

Kim jest marszałek

Nowy marszałek, Jakub Chełstowski ma 37 lat. W sejmiku zasiada po raz pierwszy. Wcześniej był radnym w swoich rodzinnych Tychach. To on był inicjatorem m.in. budowy pomnika niepodległości, czyli wielkiej, uskrzydlonej litery "V", która 11 listopada stanęła przed tyskim Urzędem Miasta. Z jego inicjatywy miasto przejęło dawny szpital wojewódzki.

Ostatnio był dyrektorem do spraw nadzoru właścicielskiego w Towarzystwie Finansowym Silesia. Przez siedem lat był sądowym kuratorem społecznym. Przy zaprzysiężeniu na radnego sejmiku użył formuły "Tak mi dopomóż Bóg". W młodości należał do Ruchu Światło-Życie.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie na Wydziale Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, oparte na strukturze programu MBA, oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami europejskimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Od 2015 roku jest sekretarzem Społecznej Rady Sportu przy Ministrze Sportu i Turystyki. Na swojej stronie napisał, że w obszarze jego zainteresowań są gospodarka, urbanistyka i sport.

O pełnym emocji i krzyków polityków Koalicji Obywatelskiej dniu w sejmiku śląskim czytaj też w tekstach: Sejmik śląski jednak w rękach PiS i Śląski sejmik wybrał przewodniczącego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
15°C Poniedziałek
rano
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
wiecej »