W Watykanie można już doświadczyć atmosfery zbliżających się świąt. Na placu św. Piotra stanęła bożonarodzeniowa choinka. Tuż obok niej trwają prace nad szopką, która w tym roku jest rzeźbiona w morskim piasku.
Mierzący 23 metry i ważący 4,5 tony świerk pochodzi z lasu Cansiglio i jest darem włoskiej diecezji Concordia-Pordenone. Na placu został ustawiony przy pomocy specjalnego dźwigu. W przyszłym tygodniu do Watykanu dotrze jeszcze 50 mniejszych choinek, które staną m.in. w Domu św. Marty, gdzie mieszka Franciszek. Specjalne drzewko zostało wybrane dla Benedykta XVI. Będzie ono darem sióstr z klasztoru wizytek w San Vito al Tagliamento.
Rozpoczęło się również rzeźbienie bożonarodzeniowej szopki. Powstaje ona z piasku i będzie miała 16 m długości, 5 m wysokości i 6 m głębokości. Pierwszą figurą płaskorzeźby jest tworzony właśnie Anioł. Jego twórcą jest rosyjski rzeźbiarz Ilya Filimontsev. Wraz z nim pracują pochodząca z Holandii Susanne Ruseler, która wykona sceny z pasterzami i Czech Radovan Zivny, który wyrzeźbi orszak Trzech Króli. „Tajemnicą trwałości rzeźby jest piasek pochodzący z plaży w Jesolo i woda. Te składniki muszą być dobrze ubite pod odpowiednim ciśnieniem” – mówi Massimo Ambrosin, który jest odpowiedzialny za projekt „Boże Narodzenie w piasku”. Wskazuje on, że w Jesolo podobne szopki budowane są od 2002 r. i stały się świąteczną atrakcją turystyczną. W ubiegłym roku w ciągu dwóch miesięcy szopkę z morskiego piasku obejrzało tam ponad 100 tys. osób.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.