Przedstawiciele Watykanu na 60-leciu Deklaracji Schumana o roli religii w integracji europejskiej
Autentyczny dialog winien urzeczywistniać na naszym kontynencie jedność, w której można będzie doceniać różnorodność jego części składowych. Zwrócił na to uwagę 9 maja w Metzu we Francji stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy. Prał. Aldo Giordano zabrał głos na obchodach 60. rocznicy Deklaracji Roberta Schumana z 9 maja 1950 r., uznawanej za europejski akt założycielski. Podkreślił, że śmiała i realistyczna wizja Schumana jest nadal aktualna w Europie trzeciego tysiąclecia. Jej twórca był przekonany o niezbędnej solidarności państw, które dopiero co wyszły z tragedii drugiej wojny światowej. Po 60 latach zachowuje to swoją wagę.
Ks. Giordano mówił o problemach związanych z integracją wschodniej i zachodniej części kontynentu po 1989 r., przy czym wskazał, że mieszkańcy byłych krajów komunistycznych żywią obawy co do szerzącej się na Zachodzie sekularyzacji. Wśród nowych wyzwań wymienił kryzys finansowy, terroryzm i sprawę ochrony środowiska. Ponadto watykański przedstawiciel przy Radzie Europy przypomniał, że już Schuman wskazywał Europejczykom konieczność zwracania szczególnej uwagi na Afrykę. Unia Europejska winna o tym stale pamiętać, wypełniając swą rolę światową.
Europa i chrześcijaństwo mają wspólne przeznaczenie i misję, a w procesie integracji należy uwzględniać wspólne wartości – powiedział w Metzu 8 maja podczas obchodów 60. rocznicy Deklaracji Schumana kard. Jean-Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego skupił się na znaczeniu art. 17 Traktatu z Lizbony o relacjach Unii Europejskiej z Kościołami. Jak zaznaczył, wspólnoty polityczne i religijne wezwane są do współpracy dla dobra wszystkich obywateli. Podkreślił chrześcijańskie korzenie naszego kontynentu i znaczącą obecność na nim Kościoła katolickiego, obok innych wyznań i religii. Art. 17 lizbońskiego Traktatu – stwierdził kard. Tauran – „zwraca uwagę na stały wkład, jaki religie mogą dawać Europie”.
Zmarły 4 września 1963 r., w Metzu francuski polityk Robert Schuman uważany jest za jednego z ojców zjednoczonej Europy. Zaangażowanie polityczne łączył z działalnością w organizacjach katolickich, uważając katolicyzm za podstawę rozwoju społecznego. Od 20 lat trwa jego proces beatyfikacyjny.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.