Anna Gruszecka z poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia została laureatką nagrody dziennikarskiej im. biskupa Jana Chrapka "Ślad".
Odbierając w środę w Warszawie nagrodę, Gruszecka powiedziała, że zalicza się "do osób, które może nie pozostawiają swoich śladów, ale starają się odnajdywać ślady tych, o których zapomniano, a zwłaszcza o bohaterach wielkopolskich okresu II wojny światowej". Nawiązała w ten sposób do słów bp. Chrapka, które są mottem nagrody: "idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię".
Gruszecka została uhonorowana "za popularyzowanie tematyki kulturalnej, historycznej i religijnej na falach Radia Merkury", w tym za inicjowanie radiowej akcji "Zapal znicz pamięci" oraz "za styl pracy dziennikarskiej, wyróżniający się dociekliwością, erudycją i rzetelnością".
Wyróżnienie wręczył podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich, przewodniczący kapituły nagrody Zbigniew Nosowski.
Obok Gruszeckiej w tym roku do nagrody nominowany był ks. Andrzej Draguła, za "przenikliwą i wszechstronną publicystykę prasową, w której chętnie podejmuje tematy trudne i kontrowersyjne oraz łączy wierność zasadom Ewangelii z otwartością na współczesność". Nominację otrzymała również Elżbieta Konderak za redagowanie miesięcznika "List", który "w sposób unikalny w polskiej prasie katolickiej łączy wysoki poziom merytoryczny i edytorski z przystępnością i poczytnością", a także za stworzenie nowego pisma "Biblia - krok po kroku", które w "sposób atrakcyjny i mądry przybliża czytelnikom pismo święte".
"We wszystkim należy mieć właściwy, kierunek, mieć świadomość, dokąd się zmierza i jakiej granicy nie wolno przekraczać" - mówił metropolita warszawskim abp Kazimierz Nycz, zwracając się do uczestników uroczystości, a zwłaszcza dziennikarzy. Dodał, że odnosi się to przede wszystkim do mediów, by miały świadomość jakiej granicy nie wolno im przekraczać. Zaznaczył, że ks. Jerzy Popiełuszko, który 6 czerwca zostanie beatyfikowany, był "patronem tej granicy między dobrem i złem".
Nagroda "Ślad" upamiętniająca tragicznie zmarłego bp. Jana Chrapka - głównego organizatora pielgrzymek Jana Pawła II do Polski - przyznawana jest od 2002 r. Jak podkreślają fundatorzy, "Ślad" to nagroda dziennikarzy, dla dziennikarzy i innych ludzi mediów.
Główną ideą nagrody jest przybliżanie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w "sposób wybitny do budowania kultury prawdy porozumienia i dialogu". "Ślad" honoruje profesjonalizm pracy a także postawę życiową, jakiej wzorem był bp Chrapek - budowniczy "mostów między ludźmi".
Symbolem nagrody jest statuetka autorstwa Gustawa Zemły przedstawiająca dwie dłonie oraz 10 tys. zł.
Na uroczystości w Domu Arcybiskupów Warszawskich obecny był m.in. prymas senior kard. Józef Glemp oraz przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, fundatora nagrody.
Bp Jan Chrapek zginął 18 października 2000 r. w wypadku samochodowym w Starych Sieklukach k. Białobrzegów Radomskich. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.