Radość nad jaskinią

Czy Jezus urodził się 25 grudnia? Którego roku? Czy rodzenie w stajni było dla współczesnych czymś szokującym? Na te i inne pytania odpowiada biblista ks. Józef Kozyra.

Franciszek Kucharczak: Dziecko zapytało na religii: „Jeśli Maryja była taką dobrą mamą, to czemu dała dziecko do żłóbka?”. Cóż, dziecko urodzone w stajni i złożone w żłobie to dla nas jednak szokująca sprawa.

Ks. Józef Kozyra: Dzisiaj dzieci też rodzą się w różnych warunkach – w pociągach, samolotach, na drodze… To nie jest nic nadzwyczajnego. Dla Maryi czas rozwiązania przyszedł akurat w takich okolicznościach.

Przypadkowo?

No nie. Ewangelista Łukasz pokazuje, że to było zamierzone przez Boga. Anioł zwiastujący pasterzom powiedział, że w Betlejem narodził się Zbawiciel świata, Mesjasz Pan, i rozpoznają Go właśnie po tym, że leży w żłobie. A więc było to coś charakterystycznego – inne noworodki w Betlejem w żłobach nie leżały. Ponadto od razu była to wskazówka dla pasterzy, gdzie mają szukać: nie idźcie do domów i nie szukajcie w łóżkach, tylko w stajni. Łukasz zapisuje to, aby było jasne, że tam wszystko było zamierzone, że tak spełnia się Boży plan zbawienia.

Nie przypadkiem też ludzie w Betlejem okazali się nieużyci…

Nieużyci?

No tak, bo jednak widzą, że tu kobieta zaraz będzie rodzić…

Och nie! Na Wschodzie do dzisiejszego dnia widok kobiety spodziewającej się dziecka jest bardzo częsty i nie robi żadnego wrażenia. Owszem, jest szacunek, ale to absolutna normalność.

I dlatego dla Józefa nie było problemem zabrać ze sobą żonę spodziewającą się dziecka w daleką podróż?

Tak, oczywiście. Wschodni sposób myślenia o tych sprawach ilustruje kawał o Arabie, który jedzie na ośle, a za nim drepcze żona. – Dokąd to, Abdul? – pyta go znajomy. – Żona będzie rodzić, odwożę ją do szpitala – odpowiada tamten.

Krótko mówiąc, stajnia była nietypowym miejscem urodzin, ale nie takim znowu szokującym?

Na tamte warunki stajnia i żłób były właściwie komfortem. Niezależnie od pory roku, w jakiej Jezus się urodził, to jaskinie i groty są miejscem, gdzie panuje stała temperatura. Latem jest chłodniej, a zimą cieplej. Nie ma wiatru, nie ma deszczu.

À propos temperatury – w świątecznej wyobraźni jest to zima. Jaka jest szansa, że był to rzeczywiście 25 grudnia?

Ooo, mała szansa.

Boże narodzenie mogło się też wydarzyć latem?

Oczywiście. Ewangeliści nie podają nam żadnych informacji w sprawie pory roku. Wiemy tylko, że było to w nocy.

Skąd więc 25 grudnia? Z powodu „ochrzczenia” święta pogańskiego?

Może raczej z chęci wykorzystania czasu świętowania. Jeśli przesilenie zimowe było świętem narodzin boga słońca, to tym prawdziwym słońcem dla chrześcijan jest Jezus. On się rodzi jako światłość. Już ojcowie Kościoła mówią, że nie tylko Stary Testament, ale nawet filozofia pogańska i ówczesne religie pogańskie stanowiły przygotowanie do Ewangelii.

Nie znamy więc dnia narodzenia Pańskiego. A czy mamy pewność, że Grota Narodzenia jest właśnie tym miejscem?

Tak. Wynika to ze starożytnych świadectw – pisanych i archeologicznych. Już Justyn Męczennik, ojciec Kościoła, żyjący w pierwszej połowie II wieku, pisze, że miejsce, które jest czczone jako grota Bożego narodzenia, w roku 135 zostało sprofanowane przez cesarza Hadriana II. Postanowił on zatrzeć ślady kultu chrześcijańskiego i żydowskiego. Po przegranym przez Żydów powstaniu kazał przebudować Jerozolimę i zmienić jej nazwę na Aelia Capitolina. W Betlejem natomiast, w miejscu narodzin Pana Jezusa, kazał wybudować świątynię i założyć święty gaj ku czci Adonisa.

I paradoksalnie, chcąc zatrzeć ślady, utrwalił je.

Tak! Bo w jakim celu cesarz budowałby gaj i kapliczkę w jakimś Betlejem? Co go ono obchodziło? Interesowało go tylko dlatego, że tam był kult! To samo Hadrian zrobił z Golgotą i grobem Pana Jezusa. Tak było przez 200 lat, aż do roku 325, gdy do Palestyny przybyła święta Helena. Matka cesarza Konstantyna chciała wiedzieć, gdzie Pan Jezus był pochowany. „A tu!” „Skąd wiecie?” „Bo tu są te świątynki”. A gdzie Pan Jezus się narodził? „No tu! Bo tu jest świątynka Adonisa”. Aha, to pogańskie świątynie cofniemy, co jest zasypane – odkopiemy. Pan Bóg rękami Hadriana zabezpieczył te miejsca. (śmiech)

Czy Grota Narodzenia na tym ucierpiała?

Prawdopodobnie była zasypana, ale się odkopało i cześć. Potem, za sprawą Heleny i Konstantyna, nad grotą wybudowano kościół, który został tak zaprojektowany, aby nie zniszczyć groty. Trzeba było jednak trochę nadsypać, bo obok Groty Narodzenia są jeszcze inne groty: młodzianków, św. Józefa, Hieronima…

Same groty. Ludzie tam powszechnie w grotach mieszkali?

Tak. Wykorzystywali najtańsze i najwygodniejsze możliwości zamieszkania. Groty się do tego nadawały. Zresztą – ja tak brzydko mówię – Pan Jezus był „jaskiniowcem”. Urodził się w jaskini. A gdy jesteśmy w Nazarecie, to co oglądamy? Dwie jaskinie – jedną, w której było zwiastowanie Maryi, i drugą, zamieszkania Świętej Rodziny, znajdującą się pod kościołem św. Józefa. Takich grot mieszkalnych było dużo.

Czy ten standard oznaczał ubóstwo? „Bo ubogą była…” – śpiewamy.

Święty Józef był rzemieślnikiem, a Jezus przejął po nim rzemiosło – prowadzili więc interes. Sam Jezus mówi, że błogosławieni są ubodzy w duchu. Wyrzuca bogaczom nie ich bogactwo, tylko postawę sknerstwa, że nie chcą się dzielić i nie patrzą na drugich. Święty Łukasz pisze, że rodzice Jezusa złożyli ofiarę ubogich, a to znaczy, że przyjmowali postawę ubóstwa. Nie są nędzarzami, ale też nie są bogaczami. Składają taką ofiarę, na jaką ich stać. Dla nas najważniejsza jest postawa ubóstwa, Pan Jezus jest wzorcem. On identyfikuje się z potrzebującymi: „Byłem głodny... byłem nagi... byłem chory…”. Jezus nieprzyjęty, odrzucony przez swoich, pogardzany, prześladowany, zlekceważony, a sam miłosierny, głoszący pokój. Wszystkie błogosławieństwa mówią o Jezusie.

Nawet więc warunki narodzenia Jezusa są znakiem błogosławieństwa?

Jasne! Jeśli masz gorsze warunki, to nie narzekaj, bo jesteś tak jak Jezus! Anioł pasterzom mówił: „Zwiastuję wam radość wielką”. Oni idą do Betlejem, a tam chóry anielskie i „Chwała na wysokości Bogu!”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  27°C Niedziela
  dzień
  23°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  30°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »