Lwowska parafia św. Marii Magdaleny wystąpiła z pozwem sądowym przeciwko władzom miejskim w sprawie zwrotu parafialnego kościoła użytkowanego dotychczas jako sala organowa.
Za zgodą władz odprawiane są tam nabożeństwa, jednak rada miejska Lwowa nie zamierza rezygnować z zabytkowego obiektu, który częściowo przebudowano i zdewastowano. Ostatnio – mimo trwającego sporu sądowego i protestu wiernych – przedłużono umowę na korzystanie z kościoła jako sali koncertowej. Rozprawa ma się odbyć w Kijowie 18 maja.
Zdaniem proboszcza parafii św. Marii Magdaleny, ks. Włodzimierza Kuśnierza, postępowanie władz miejski jawnie łamie obowiązujące na Ukrainie normy prawne dotyczące swobody kultu religijnego. Duchowny dodał, że wniosek skierowano do trybunału w Kijowie, gdyż nie bardzo można liczyć na bezstronność sądu we Lwowie.
Rzymskokatolicki kościół św. Marii Magdaleny wybudowano we Lwowie w XVII w. Świątynię rozbudowali następnie dominikanie. Zakonnicy byli gospodarzami kościoła i klasztoru do momentu kasaty józefińskiej. W 1784 r. klasztor przeszedł na własność Państwowego Funduszu Religijnego, odsprzedany następnie galicyjskiemu Funduszowi Policyjnemu. W klasztorze urządzono dom poprawczy i pracy przymusowej, później przekształcony na więzienie dla kobiet. Kościół natomiast oddano do dyspozycji archidiecezji lwowskiej, która erygowała przy nim parafię.
Kościół pełnił funkcje sakralne do roku 1945. Po ekspatriacji ze Lwowa duchowieństwa i wiernych, świątynia przez pewien czas była zamknięta. Otwarta ponownie w 1946 r., była czynna do 1962 r. W świątyni przekazanej Politechnice Lwowskiej urządzono klub młodzieżowy, a następnie salę organową, funkcjonującą do chwili obecnej.
Po rozprawie sądu w Kijowie katolikom obrządku łacińskiego niedawno został zwrócony kościół parafialny w Chyrowie koło Sambora. W sądzie może też znaleźć finał sprawa kościoła parafialnego w Sokalu, który miejscowe władze przekazały grekokatolikom.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.