- Ubóstwo i pokora Nowonarodzonego Jezusa jest wymowną lekcją dla całego Kościoła - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Pasterki w Sanktuarium św. Jana Pawła II.
W homilii krakowski metropolita senior zauważył, że przyjście Jezusa na świat w betlejemskiej stajni nie było "wyjątkowym epizodem" w Jego życiu na ziemi, bo Syn Boży szedł drogą ubóstwa i pokory do samego końca. - Czyż nie jest to wymowna lekcja dla całego Kościoła? Czyż nie jest to lekcja dla nas wszystkich? - zastanawiał się hierarcha, dodając, że mamy się czego uczyć od Jezusa. - Nigdy nie jest za późno na taką naukę życia. Na nasze świadectwo czekają ci, którzy jeszcze nie poznali Jezusa i Jego Ewangelii. My, uczennice i uczniowie nowo narodzonego w Betlejem Pana, mamy być żywą, przekonującą Ewangelią miłości i służby - dodał.
Kardynał zwrócił ponadto uwagę na wiarę i prostotę betlejemskich pasterzy, którym aniołowie zwiastowali wieść o Bożym Narodzeniu. - Jaka jest nasza wrażliwość na znaki obecności Boga w naszym życiu? Czy potrafimy Go dostrzec we wszystkim: w naszych codziennych i niecodziennych doświadczeniach, w naszych radościach i troskach, w naszych zwycięstwach i przegranych? - pytał. Zachęcał również, by dostrzegać Boga w dzisiejszym Kościele. - Nie w Kościele idealnym, którego nie ma, ale w Kościele ludzi grzesznych, lecz nawracających się - dopowiedział.
Kaznodzieja podkreślał, że Boże Narodzenie to nie tylko wydarzenie historyczne. - Ono ponawia się dla każdego człowieka i każdego pokolenia - zaznaczył.
Boże Narodzenie to, według długoletniego sekretarza osobistego Jana Pawła II, lekcja radości, o której często w Kościele się zapomina "pod ciężarem trudności, słabości i zagrożeń". - Zapominamy, że przecież Chrystus przyniósł ziemi pokój i że ostateczne zwycięstwo należy do Niego i do miłości, a nie do nienawiści i śmierci - sprecyzował.
Kard. Dziwisz złożył życzenia świąteczne archidiecezji krakowskiej oraz Kościołowi w Polsce i na świecie. Pozdrowił ojca świętego Franciszka i papieża emeryta Benedykta XVI. Zapewnił o modlitwie w intencji rządzących i wszystkich troszczących się o dobro wspólne. Na koniec wyraził swoją życzliwość i pamięć wobec chorych, cierpiących, przebywających w szpitalach i więzieniach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".