W obronie najmłodszych

Mikołaj Pawlak został wybrany na rzecznika praw dziecka. Czy adwokat z kilkuletnim stażem sprawdzi się w nowej roli?

Podczas posiedzenia Senatu Mikołaj Pawlak zabrał głos na temat zapłodnienia in vitro. Rzecznik stwierdził, że „od strony prawno-moralnej jest to metoda niegodziwa, bo w znaczącej liczbie poczęć powoduje, że poczęte istoty ludzkie, poczęte dzieci nie są wystarczająco chronione”. Chociaż zapewnił, że będzie walczył o prawa najmłodszych urodzonych za pomocą tej metody, jego wypowiedź wywołała kontrowersje. Rodziny dzieci z in vitro domagają się dymisji nowego rzecznika.

Co może RPD?

W jednym z wywiadów Mikołaj Pawlak zapowiedział wprowadzenie nowej formuły funkcjonowania urzędu oraz podjęcie działań w sprawach, którymi do tej pory nikt się nie zajmował. Ponadto zaznaczył, że konieczne jest poprawienie rozpoznawalności tej instytucji. – Cieszę się, że to stanowisko obejmuje adwokat z doświadczeniem w prawie rodzinnym. Rzecznik praw dziecka ma uprawnienia procesowe szersze od uprawnień rzecznika praw obywatelskich – mówi mec. Kwaśniewski. I wyjaśnia, że osoba sprawująca ten urząd może nie tylko żądać wglądu do wszystkich akt postępowań sądowych dotyczących dobra najmłodszych, ale ma także prawo do występowania w postępowaniach jako RPD. Prezes Ordo Iuris wierzy, że Mikołaj Pawlak będzie wykorzystywał te kompetencje możliwie najszerzej. Uważa, że zadaniem rzecznika jest także aktywny udział w debacie publicznej, zapraszanie do niej pedagogów i psychologów. Celem dyskusji powinno być wypracowanie rozwiązań wspierających rodzinę w wychowywaniu dzieci. – Marek Michalak skupił się na potępianiu klapsa, doprowadził do zrównania karcenia fizycznego z przemocą. Odnoszę wrażenie, że jego działania były jedynie efektownymi zabiegami PR-owymi, a zabrakło głębszego namysłu nad sposobami realizacji dobra dziecka. Mam nadzieję, że nowy rzecznik to zmieni – dodaje mec. Kwaśniewski.

W opinii ekspertów jednym z najważniejszych zadań rzecznika praw dziecka powinno być stanie na straży subsydiarności państwa wobec władzy rodzicielskiej. Obecnie dotyczy to w szczególności organizowanych w szkołach tzw. zajęć antydyskryminacyjnych, w ramach których promuje się wśród uczniów ideologię gender. – Rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, nikt nie może narzucać im żadnej ideo­logii. Mikołaj Pawlak powinien występować w obronie ich interesów – mówi Mariusz Dzierżawski.

Pierwszy test

Doktor Sajkowska ma nadzieję, że nowy rzecznik będzie kierował się dobrem dzieci, korzystał z rzetelnych diagnoz i rekomendował sprawdzone rozwiązania. – Chcemy także, by okazał się otwarty na głosy ekspertów, w tym organizacji pozarządowych, które zajmują się sprawami dzieci – dodaje prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Sajkowska przekonuje, że Mikołaj Pawlak w pierwszej kolejności powinien dążyć do wprowadzenia narodowej strategii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Według raportu Fundacji ten problem dotyczy aż 7 na 10 najmłodszych obywateli naszego kraju. Wyjątkowo dramatycznie wygląda także stan pomocy psychiatrycznej dla dzieci w Polsce. Są miejsca, w których czekają one nawet rok na kontakt ze specjalistą.

Wśród krytyków Mikołaja Pawlaka nie brakuje głosów, że będzie on reprezentował interesy partii rządzącej. Jego dotychczasowa działalność pokazuje jednak, że potrafi skoncentrować się na dobru dziecka i współpracować z różnymi środowiskami. Czas pokaże, w jaki sposób wykorzysta doświadczenie zdobyte w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich. Pierwszym testem jego niezależności od PiS-u będą działania w zakresie ochrony praw nienarodzonych. W roku wyborczym zajmowanie się niekonstytucyjnością aborcji eugenicznej jest wyraźnie nie na rękę rządzącym. Czy w takich okolicznościach nowy rzecznik odważy się wezwać Trybunał Konstytucyjny do podjęcia działań w tej sprawie? •

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  12°C Wtorek
  rano
  wiecej »