Uczył Śląska

Najważniejszym dokonaniem Kazimierza Kutza w sferze artystycznej i w pamięci widzów pozostanie trylogia śląska.

Dzięki jego filmom Polska uczyła się Śląska. Nie można jednak zapominać o wcześniejszym okresie jego twórczości. Był autorem ważnych, chociaż dzisiaj mniej znanych filmów, które w swoim czasie wywoływały ożywione dyskusje. Tak było z „Krzyżem Walecznych”, debiutem Kutza zrealizowanym na podstawie trzech nowel Józefa Hena, których akcja rozgrywa się gdzieś na pograniczu wojny i pokoju. Film stał w opozycji wobec dominującej w polskim kinie tendencji, której najwybitniejszym przedstawicielem był Andrzej Wajda. Bohaterowie byli prostymi żołnierzami, a wszystkie opowieści zmierzały w stronę realistycznego oglądu rzeczywistości.

Zachorował na Górny Śląsk

Prawdziwa burza rozpętała się w 1960 r. po premierze kolejnego filmu Kutza. Autorem scenariusza „Nikt nie woła” na podstawie własnej powieści był również Józef Hen. Film spotkał się z negatywnym przyjęciem krytyków, władz polskiej kinematografii, zdystansował się do niego również autor scenariusza. Hen w swojej niewydanej wówczas powieści opowiadał o losach Polaków w ZSRR. Akcja filmu z powodu cenzury nie mogła jednak tam się rozgrywać. Przeniesiono ją na Ziemie Zachodnie. Tam trafia bohater filmu, by zacząć nowe życie. W małym miasteczku Bożek poznaje dziewczynę, zakochuje się w niej, a główny wątek fabularny stanowią relacje między młodymi ludźmi. Okazuje się jednak, że wkrótce główny bohater musi uciekać, bo jest ścigany przez członków podziemnej organizacji za niewykonanie rozkazu.

Negatywne oceny, z jakimi spotkał się obraz „Nikt nie woła”, były zasługą formy, nie treści filmu. Kutz zerwał z tradycyjną narracją, pokazując rodzącą się miłość przez obraz. To właśnie niezwykle plastyczne kadry rejestrowały odczucia bohaterów, zderzając je z realnością zrujnowanego miasteczka. Świetne zdjęcia Jerzego Wójcika podkreślają izolację młodych ludzi, którzy na przekór okolicznościom próbują ocalić miłość i ułożyć sobie życie. Osamotnienie i posępną atmo­sferę uwydatnia muzyka Wojciecha Kilara. Praca przy tym filmie była początkiem współpracy kompozytora z Kutzem, która trwała wiele lat. Dzisiaj „Nikt nie woła” uważany jest za utwór prekursorski wobec osiągnięć ówczesnej światowej kinematografii. Wówczas Kutz zyskał miano „formalnego eksperymentatora”. A to groziło utratą samodzielnej pozycji, być może nawet powrotem do pracy w charakterze asystenta reżysera, jak na początku jego drogi twórczej.

Po „Nikt nie woła” reżyser dalej szukał własnej drogi, nakręcił kilka interesujących filmów, w tym znakomity „Ktokolwiek wie…”. Prawdziwy przełom w jego twórczości nastąpił po powrocie na Górny Śląsk. Decyzja o przyjeździe zapadła w 1967 r. Kutz wyjaśniał w rozmowie z Elżbietą Baniewicz, że to, co miał do powiedzenia, powiedział w pierwszych filmach. „I po jakimś czasie znalazłem się na mieliźnie… Coraz bardziej zdawałem sobie sprawę z własnej jałowości. I wtedy, przeżywając głęboką depresję, wróciłem pokornie – po dwudziestu latach – z powrotem”. Na decyzję o ponownym zamieszkaniu na Śląsku wpływ miał też jego starszy brat, Henryk. Reżyser zamieszkał u niego w Tychach. I, jak wspominał, „zachorował” na Górny Śląsk.

Pierwszy film cyklu trylogii śląskiej, a właściwie jedna jego scena, przyśniła się Kutzowi. Chodzi o epizod w kościele, „gdy dwa witraże barwią światło kolorami, a wśród tej magmy kolorów uciekają dwaj bracia i jeden z nich, ranny, umiera. Zrekonstruowałem to w filmie dokładnie według snu”. Scenariusz „Soli ziemi czarnej” miał premierę w 1970 r. Powstał na podstawie rodzinnych przekazów i pamiętników. To opowieść o powstaniach śląskich przedstawiona przez losy braci Basistów. W życiu Gabriela, najmłodszego z nich, powstanie stanowi inicjację w dorosłość, bohater przeżywa też pierwszą miłość. Ta luźna, balladowa, sugestywna opowieść narzuciła widzom obraz Górnego Śląska pełen autentyzmu i piękna. Z pewnością jest to też wizja mitologizująca. Kutz stworzył opowieść o drodze Górnego Śląska do Polski, która jawi się bohaterom jako marzenie, podkreślając jednocześnie ludowy charakter powstania.

Dwa lata później na ekrany weszła kolejna część śląskiego cyklu, „Perła w koronie”, której akcja toczy się w latach 30. XX wieku. To jakby kontynuacja „Soli ziemi czarnej”, z którą łączy ją postać grana przez Jana Englerta. W pierwszym filmie był on dowódcą oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, a w „Perle…” jest bezrobotnym. W filmie zagrało wielu aktorów z poprzedniej produkcji. Obraz opowiada o wielkim strajku w fikcyjnej kopalni, od której zależy życie całej górniczej osady, a którą właściciel, Niemiec, postanowił zlikwidować. Bohaterem opowieści jest młoda górnicza rodzina. Reżyser wyraźnie stylizuje obrazy śląskiej obyczajowości, nadając filmowi charakter poetyckiej ballady. Ponura czerń kopalnianych podziemi stoi w ostrym kontraście do kolorowych górniczych domków, pięknych ludowych strojów, a także miłości, która łączy małżonków. To także film o kultywowanych w regionie tradycyjnych wartościach, czyli rodzinie, domu i etosie pracy.

Ofiara krwi

Ostatni film trylogii jest jej dopełnieniem, ale utrzymany został w realistycznej formule. „Paciorki jednego różańca” rozgrywają się pod koniec lat 70. XX w., kiedy władze burzą domki emerytowanego górnika Habryki i jego sąsiadów. Habryka mieszkał tu z rodziną od dziesięcioleci. W miejsce domów mają powstać bloki dla ściąganych z całej Polski na Śląsk pracowników kopalnianych. Niektórzy z mieszkańców już się wyprowadzili do nowych mieszkań, inni są w trakcie przeprowadzki. Habryka, żegnając się z sąsiadami, zapowiada, że nie opuści swego domu. Końcowe sceny mają wymowę symboliczną. Nowe przyniosło zagładę tradycyjnego stylu życia i kultywowanych przez pokolenia wartości. Filmowy pogrzeb Habryki oznacza kres dawnego Śląska, chociaż nie wydaje się, aby bohater, jak słusznie zauważył w swojej książce „Katowice Kazimierza Kutza” Jan F. Lewandowski, był reprezentatywnym przedstawicielem górnośląskiej klasy robotniczej. Jest ateistą, przodownikiem pracy i chętnie wdaje się w rozmowy na temat Marksa, ale „jego bunt przemienia się w obronę tradycyjnego Górnego Śląska”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »