Reklama

Wobec rozwodów

Nie wystarczą dotychczasowe wysiłki, konieczna jest wielka mobilizacja duszpasterzy, wychowawców, ludzi świeckich, aby zmienić mentalność rozwodową i pokazać wartość małżeństwa sakramentalnego – mówili uczestnicy spotkania Rady ds. Rodziny 18 maja w Warszawie.

Reklama

Komunikat z Konferencji Rady ds. Rodziny KEP, Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego.

W drugim dniu obrad, którym przewodniczył bp kielecki Kazimierz Ryczan, duszpasterze, instruktorzy rodzinni, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, zastanawiali się, co robić, żeby zminimalizować plagę rozwodów i przeciwstawić się powszechnej aprobacie rozpadu małżeństw.
Działacz prorodzinny, dr Mieczysław Guziewicz, zwrócił uwagę, że obecna sytuacja obyczajowa jest bez precedensu – 94 proc. młodzieży dopuszcza obecnie możliwość rozwodu, od dwóch lat w całym kraju odbywają się Targi Rozwodowe, na których uczestnikom proponuje się „rozwody ekspresowe”, lansuje się modę na rozwód.

Co zrobić, aby zmienić tę mentalność i zahamować rozpad dziesiątek tysięcy małżeństw rocznie? Zdaniem dr Guziewicza, małżeństwa powinny być w centrum uwagi duszpasterzy, także z powodów „demokratycznych”, ponieważ jest ich najwięcej. Przytoczył opinię, że w XXI w. duchowość małżeńska powinna stać się centralną duchowością w Kościele. Seminarzyści powinni być szczególnie przygotowywani do pracy z małżeństwami, w parafiach powinny być dla nich organizowane specjalne misje i rekolekcje, w trakcie których należy głosić prawdę o nierozerwalności i świętości małżeństwa, za małżeństwa należy modlić się w czasie Mszy św., należy propagować post w ich intencji. Prelegent poinformował, że w doroczne posty w intencji małżeństw włącza się już kilkanaście tysięcy osób.

Ks. dr Władysław Szewczyk, psycholog z UKSW, zwrócił uwagę na konieczność formacji dojrzałych osobowości, która potrafiłaby się przeciwstawić mentalności permisywnej i źle rozumianej wolności. W obecnej sytuacji nie wystarczą dotychczasowe wysiłki, konieczne jest specjalne przygotowanie narzeczonych przed ślubem, kursy i treningi komunikacji. Duszpasterze powinni wyjaśnić choćby treść przysięgi małżeńskiej, a później małżonkom towarzyszyć, także gdy przechodzą kryzys i rozchodzą się. Potrzebne są poradnie specjalistyczne dla par w kryzysie, wsparcie dla przechodzących trudności, objęcie opieką par niesakramentalnych.

Urszulanka i katechetka s. Maria Kwiek SJK zademonstrowała uczestnikom podręcznik „Droga czystej miłości”, który napisała wraz z Iwoną Nowak. Zawiera on ok. 80 scenariuszy dotyczących odniesienia się do siebie, Boga, innych ludzi, własnego ciała i seksualizmu, kontaktów chłopców i dziewczyn, małżeństwa i rodziny. Zakonnica poinformowała także o formacji w Ruchu Czystych Serc, który został zainicjowany przez redakcję pisma „Miłujcie się” i dziś liczy ok. 10 tys. członków. S. Kwiek prowadzi w Poznaniu trzy grupy młodych, którzy oddają się Jezusowi i decydują, że nie podejmą życia seksualnego aż do czasu zawarcia związku małżeńskiego. W rozmowie z KAI s. Kwiek poinformowała, że RCS cieszy się dużym zainteresowaniem, zostały zorganizowane już dwa warsztaty dla animatorów oraz rekolekcje. W ubiegłym roku wzięło w nich udział ponad 160 osób, a zainteresowanie nimi wciąż wzrasta.

Członkini rady dr Maria Smereczyńska poinformowała, że w diecezji sosnowieckiej powstaje Diecezjalna Akademia Rodziny. Od września do czerwca w jeden weekend w miesiącu chętni mogą słuchać wykładów z Pisma Świętego, teologii małżeństwa i rodziny.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
4°C Środa
rano
wiecej »

Reklama