Msza św. "o uproszenie miłości"

Msza św. "o uproszenie miłości" i dyskusja panelowa na temat postrzegania Żydów i judaizmu przez tradycję katolicką, prawosławną i protestancką złożą się na tegoroczne obchody Dnia Judaizmu 17 stycznia w Warszawie - poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Hasłem obchodów XXII Dnia Judaizmu, który przypada w Kościele katolickim 17 stycznia, będą słowa z Księgi proroka Ozeasza "Nie przychodzę, żeby zatracać".

Jak czytamy w komunikacie przysłanym w czwartek PAP, w ramach obchodów mieszkańcy Warszawy będą mogli wziąć udział w mszy św. sprawowanej 17 stycznia o godz. 18.30 w kościele seminaryjnym według formularza liturgicznego "o uproszenie miłości", która zostanie odprawiona w języku łacińskim.

Po mszy świętej uczestnicy Dnia Judaizmu wysłuchają dyskusji panelowej "Żydzi i judaizm w tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej". Punkty widzenia poszczególnych wspólnot przedstawią rabin Stas Wojciechowicz, ks. prot. dr Piotr Kosiński, ks. Michał Jabłoński i ks. Andrzej Tulej. Dyskusja rozpocznie się o godz. 19.30 w dolnym kościele seminaryjnym.

Cytowany w komunikacie przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski podkreślił, że kolejny Dzień Judaizmu w Kościele w Polsce wpisuje się w szeroko rozumiany dialog, jaki Kościół prowadzi od wieków.

"Nie zawsze był on doskonały, ale w ostatnich dziesięcioleciach nabrał rozmachu i jest potwierdzeniem otwartości Kościoła wobec świata. Otwartości przede wszystkim wobec kolorytu religijnego świata, gotowości do prowadzenia rozmowy, szukania wspólnych wartości i wspólnych działań" - zaznaczył bp Markowski.

Jego zdaniem "w tym szeroko rozumianym dialogu międzyreligijnym relacje między Kościołem a judaizmem mają swoje szczególne znaczenie". "Wiele jest punktów stycznych łączących judaizm i Kościół katolicki, dlatego w przybliżanie co roku tego bogactwa, które zawiera się w judaizmie ma swój głęboki sens. Serdecznie i gorąco zapraszam do udziału w tym Dniu" - powiedział hierarcha.

W tym roku organizatorem centralnych uroczystości Dnia Judaizmu jest archidiecezja łódzka, w zeszłym organizowała je archidiecezja warszawska.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem: "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Co roku centralne obchody tego dnia odbywają się w jednym z polskich miast.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • robak
  11.01.2019 11:08
  kto nie czci syna nie czci ojca - to są słowa Jezusa Chrystusa - w ostatnim okresie tylko i wyłącznie kościoł katolicki organizuje jakoweś spotkania a to z judaizmem a to z islamem . kościół ma głosić ewangelię i udzielać chrztu - bo kto nie nie będzie ochrzczony nie wejdzie do królestwa niebieskiego - twarda to mowa aleć tak mówi ewangelia . pozdrawiam . pewnikiem i tak pójdzie do lamusa .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  15°C Czwartek
  dzień
  wiecej »