Ofiarowany Ofiarnik

Pierworodni w Izraelu należeli do Boga bardziej niż inni. Dlatego należało ich Bogu poświęcić.

Gdy Jezus po raz pierwszy zjawił się w świątyni, był niemowlęciem. Maryja i Józef przynieśli Go pewnie z Betlejem – to jakieś dziesięć kilometrów drogi. Minęło dopiero czterdzieści dni od jego urodzenia. Tyle też trwała rytualna nieczystość kobiety, wynikająca z urodzenia przez nią dziecka płci męskiej. Matka noworodka przechodziła wówczas pewnego rodzaju kwarantannę, po upływie której była poddawana obrzędowi oczyszczenia. „Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu” – relacjonuje ewangelista Łukasz (Łk 2,22). Święta Rodzina wypełniała więc tego dnia dwa przepisy Prawa: oczyszczenie kobiety i ofiarowanie chłopca. Ofiarowanie to także wynikało z przepisu Prawa: „Poświęćcie mi wszystko pierworodne. U synów Izraela do mnie należeć będą pierwociny łona matczynego, zarówno człowiek, jak zwierzę” – zażądał Pan (Wj 13,1-2). Chodziło więc o oddanie Bogu pierworodnych synów. Formalnie powinni oni pozostać na służbie w świątyni, stosowano więc ich symboliczny wykup, określony w Księdze Liczb na pięć syklów srebra – o tym jednak Łukasz w opisie ofiarowania nie wspomina. Mówi tylko o ofierze za oczyszczenie Maryi – dwóch synogarlicach lub młodych gołębiach.

Baranek w beciku

Jak to? Słowo wcielone, Bóg-człowiek poddany tym samym rytuałom, które obowiązują śmiertelników? A tak. Nic tu nie dzieje się przypadkiem. Stary Testament właśnie przechodzi w Nowy. Syn Boży nie znosi Prawa, lecz je wypełnia. Prawo nie wymagało jednak, aby poświęcenie pierworodnego nastąpiło w świątyni. Obrzęd mógł się odbyć w dowolnym miejscu. Tu jednak – kolejny raz – spełniają się słowa Pisma. W ostatniej księdze Starego Testamentu prorok Malachiasz zapisał: „Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie” (Ml 3,1). Chrześcijanie łatwo rozpoznają, o kogo chodzi. Drogę przygotował Jan Chrzciciel, a teraz do swej (!) świątyni przychodzi Pan. Świątynia jedynego Boga to Jego świątynia. Jest On u siebie i obejmuje właśnie funkcję prawdziwego kapłana Nowego Przymierza, w której będzie jednocześnie ofiarnikiem i ofiarą.

A jednak sam Pan poddaje się przepisom, których początek sięgał tamtej nocy pełnej grozy, gdy przez Egipt przechodził anioł śmierci, zabijając wszystko, co pierworodne. Pierworodnych Izraela ochroniła wtedy krew baranka, znacząca domy Żydów. Czy Maryja mogła przypuszczać, że Dziecko, które trzyma w ramionach, jest prawdziwym Barankiem, którego Krew zostanie wylana dla ocalenia ludzkości? Trwała w Niej jeszcze radość niezwykłych narodzin, wspomnienie chórów anielskich, hołdu pasterzy… Za chwilę jednak w tej symfonii szczęścia pojawi się gorzko-słodka zapowiedź tego, co się stanie. Oto „gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa”, nadchodzi Symeon, któremu Bóg obiecał, że na własne oczy zobaczy Mesjasza Pańskiego. I znów jest radość – starzec bierze Dziecko w ramiona i błogosławi Boga. Wypowiada wspaniałą modlitwę, którą Kościół powtarzać będzie każdego wieczoru: „Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela” (Łk 2,29-32).

Nagle Symeon zwraca się do Maryi: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu” – prorokuje.

Przeniknięta Słowem

Tajemnicze zdanie. Co znaczy? Miecz przenikający duszę sugeruje ból, cierpienie Maryi, jakie będzie przeżywać, stojąc pod krzyżem Jezusa. Tak też przyjęło się interpretować ten fragment. Bibliści, nie pomijając tego aspektu, zwracają dziś jednak uwagę na fakt, że o Maryi stojącej pod krzyżem informuje tylko Ewangelia według św. Jana. U pozostałych ewangelistów nie ma o tym mowy. – Czy nie należałoby więc odkrywać jeszcze innego znaczenia miecza niż cierpienie samo w sobie? – zadaje pytanie ks. prof. Kazimierz Pek, dogmatyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zwraca uwagę, że w różnych przekazach biblijnych miecz oznacza słowo Boga. Słowo, które przenika do szpiku kości. Proroctwo Symeona można zatem uważać za obietnicę, że mimo brzemienia cierpienia słowo Boga się wypełni. – Bóg obwieszcza i doprowadza do wypełnienia swojego słowa, nawet gdy po ludzku oznacza to krzyż i cierpienie – zauważa kapłan.

Święto nadziei

Ofiarowanie Pańskie było znane jako święto oczyszczenia Maryi. W polskiej tradycji funkcjonuje także pod nazwą Matki Bożej Gromnicznej, co jest związane ze zwyczajem błogosławienia świec. Od roku 1969, gdy Kościół podkreślił chrystologiczny charakter tego dnia, obie tradycje się przenikają. Nie ma w tym żadnej sprzeczności. Jest łączność – gdzie Jezus, tam i Jego Matka. Maryja jest nierozłącznie związana ze Słowem, które w Niej stało się Ciałem. Święto ofiarowania Pańskiego wyraźnie to pokazuje. – Jest to dzień nadziei, że słowo Boga się wypełni, nawet jeśli będzie miało kształt miecza. Wypełnienie będzie oznaczało doświadczenie mocy Boga, ocalenia, wyzwolenia, nowego życia – mówi ks. Pek. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  3°C Piątek
  noc
  2°C Piątek
  rano
  4°C Piątek
  dzień
  5°C Piątek
  wieczór
  wiecej »