"Budzik" dla dorosłych w Warszawie już za trzy lata?

Ponad 37 mln zł otrzyma Fundacja "Akogo?" Ewy Błaszczyk na budowę kliniki dla pacjentów w śpiączce. Placówka powstanie przy Szpitalu Bródnowskim.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ogłosił 6 lutego na konferencji prasowej, że Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" wygrała w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków. A to znaczy, że planowany "Budzik" dla dorosłych w Warszawie otrzyma 37 mln zł, czyli prawie tyle, ile potrzeba na wzniesienie gmachu obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego i wyposażenie go w drogi, nowoczesny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

W 2013 r. przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka Fundacja "Akogo?" uruchomiła Klinikę „Budzik” dla dzieci (do 18. roku życia) po ciężkich urazach mózgu. Dotychczas wybudziło się w niej ponad 50 dzieci.

Od 2016 roku, dzięki inicjatywie Fundacji "Akogo?" i współpracy z prof. Wojciechem Maksymowiczem, działa pierwszy oddział "wybudzeniowy" dla dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Na przyjęcie do ośrodka czeka ponad 800 osób, a może się w nim leczyć równocześnie zaledwie 8 pacjentów. Stąd pilna potrzeba tworzenia kolejnych "Budzików" dla dorosłych.

We wrześniu ub. roku Fundacja Ewy Błaszczyk podpisała list intencyjny z władzami województwa mazowieckiego, w sprawie budowy na Bródnie placówki dla dorosłych osób w śpiączce. Z kolei Szpital Bródnowski, który będzie z nią sąsiadował, zadeklarował wsparcie w zakresie zaplecza diagnostycznego, laboratoryjnego i rehabilitacyjnego. Rozpoczęła się zbiórka 40 mln zł potrzebnych na budowę i wyposażenie. 

Bryła kliniki będzie nawiązywać do gmachu "Budzika" dla dzieci. W trzypiętrowym budynku, na powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych, ma znaleźć się ok. 15 łóżek oraz wysokospecjalistyczne gabinety diagnostyki i rehabilitacji. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika zakupi też ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie całej placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie również sprzęt multimedialny i sensoryczny.

- Pierwszych pacjentów w nowej klinice chcemy przyjąć w ciągu trzech lat. Dzięki wsparciu, które mamy i środkom, na które liczymy, będziemy mogli mieć technologię nawet XXIII wieku. Wszystkie nowe technologie i programy eksperymentalne będą mogły być w tej klinice wdrażane - zapowiedział Tomasz Jastrzębski, koordynator medyczny Fundacji „Akogo?”.

Zaawansowanym zabiegom i kompleksowej terapii będzie poddawanych równocześnie 16 pacjentów. Unikatowym na skalę światową rozwiązaniem jest włączenie w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny rodzin i osób bliskich pacjentów, co stanowi olbrzymią wartość całego programu wybudzania. Zarówno pacjenci, jak ich opiekunowie, nie będą uiszczali za pobyt w klinice żadnych opłat.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • Stanisław_Miłosz
    06.02.2019 23:13
    To dywersja. Znowu ubędzie domyślnie dobrowolnych dawców do przeszczepów tkanek i oganów.

    Starsi stażem redaktorzy Gościa/Wiary zapewne pamiętają swoje zachwyty nad ustawowo wprowadzoną domyślną zgodą na pobranie organów do przeszczepów. Ciekawe czy mają wyrzuty sumienia? Z powodu możliwych nadużyć. Że są one możliwe świadczy choćby to, że są lekarze gotowi do dokonywania aborcji. A czym różni się śmierć dziecka poczętego, a nienarodzonego, podczas aborcji (choć są na świecie "przymiarki" do ulegalnienia też aborcjji "pourodzeniowej") od śmierci podczas "pobrania" narządu?

    Sukcesy Budzika są negacją obowiązującej definicji śmierci autorstwa WHO.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
16°C Czwartek
noc
12°C Czwartek
rano
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
wiecej »