Figura ks. Henryka Jankowskiego w naprawie, cokół na miejscu

Trwa zamieszanie wokół zniszczonego monumentu. Władze Gdańska, które chciały wywieźć pomnik do magazynu, ostatecznie przekazały go właścicielowi, Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika. Komitet deklaruje jak najszybszą naprawę i ponowne ustawienie pomnika.

Nocna dewastacja monumentu ks. Jankowskiego spowodowała ostre tarcia pomiędzy władzami Gdańska a jego właścicielami. W nocy ze środy na czwartek trzech aktywistów KOD i Obywateli RP przewróciło pomnik stojący niedaleko kościoła św. Brygidy. Nagranie filmowe i swój manifest mężczyźni opublikowali w internecie. Chwilę po zdemolowaniu pomnika zostali zatrzymani przez policję, która przesłucha ich w piątek. Najpewniej zostaną im przedstawione dwa zarzuty: zniszczenia mienia o wartości 36 tys. zł (na tyle wycenili pomnik właściciele) i znieważenia pomnika. Pierwszy z nich to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia, drugie - wykroczenie, za które grozi grzywna.

W czwartek rano służby miejskie na polecenie władz Gdańska chciały przewieźć uszkodzoną figurę i cokół do magazynu. Zniszczony pomnik stał na gruncie miejskim, jest jednak własnością społecznego komitetu założonego przez wiernych i przedstawicieli NSZZ "Solidarność". Wywóz elementów zablokowali działacze gdańskiej Solidarności. Wymogli przeładunek figury z miejskiej ciężarówki na pojazd firmy, która ma dokonać reperacji. Na miejscu na polecenie Krzysztofa Dośli, przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika i szefa regionu gdańskiego Solidarności, kamieniarze ustawili cokół w pierwotnym miejscu.

Zarówno Solidarność, jak i miasto wydały oświadczenia dotyczące pomnika.

Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" wyraża oburzenie wobec nikczemnej dewastacji pomnika śp. księdza prałata Henryka Jankowskiego, dewastacji zaplanowanej, której oczywistym celem jest potęgowanie ideowo-politycznego sporu i dzielenie społeczeństwa. Z oburzeniem przyjmujemy też stanowisko władz Gdańska, które zamiast potępienia aktu chuligańskiego wandalizmu, zdają się tego typu działania wspierać, wydając zaocznie na śp. księdza prałata wyrok

- napisał w imieniu związkowców Krzysztof Dośla. Odniósł się on też do sprawy zarzutu pedofilii wobec nieżyjącego kapłana.

Przypominamy, że to konstytucja mówi o domniemaniu niewinności do czasu prawomocnego orzeczenia sądu i ochronie elementarnej godności człowieka. Przypominamy wreszcie, że postępowanie prokuratorskie, prowadzone wobec śp. księdza prałata, zakończyło się umorzeniem w 2004 r., a dziś ksiądz prałat sam już bronić się nie może. Czy tak ma wyglądać walka z nienawiścią i przemocą? Apelujemy o opamiętanie

- czytamy w oświadczeniu. Związkowcy podkreślili, że pomnik nie jest własnością miasta i przypomnieli, że "do władz miasta należy skuteczna ochrona takich miejsc przed politycznymi prowokacjami".

W oświadczeniu Aleksandry Dulkiewicz, p.o. prezydent Gdańska pojawiło się przypomnienie słów śp. Pawła Adamowicza, gdy w grudniu 2018 r. prezydent uznał, że nie ma miejsca dla pomnika ks. Henryka Jankowskiego w przestrzeni miejskiej. Dodała, że władze miasta muszą działać zgodnie z prawem i normami współżycia społecznego.

Nie może być zatem zgody na akty wandalizmu, które noszą znamiona przemocy symbolicznej. Przewrócenie monumentu jest aktem samosądu, naruszającym polski porządek prawny

- napisała komisarz Gdańska. W oświadczeniu A. Dulkiewicz poinformowała też, że na sesję Rady Miasta Gdańska 7 marca zostanie wprowadzony wniosek o odebranie ks. Henrykowi Jankowskiemu honorowego obywatelstwa miasta Gdańska oraz o zmianę nazwy skweru, na którym stał pomnik duchownego.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • jan
  21.02.2019 19:05
  Pomnik przenieść do innej parafii - zgodnie z tradycją.
 • Cyraniusz
  22.02.2019 00:47
  JAN - przedstaw dowody lub zamilknij. Zeznania po takim czasie są nic nie warte. Dzisiaj każdy antyklerykał twierdzi że był molestowany, być może śnią na jawie. Zamiast śnić lepiej udać się do hotelu+ w Warszawie, tam już niedługo będzie prawdziwa zabawa, śmiało JAN nie krępuj się.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Niedziela
  wieczór
  3°C Poniedziałek
  noc
  1°C Poniedziałek
  rano
  3°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »