Muzułmanie i katolicy uczczą w Warszawie Maryję

- Łączy nas nie tylko wiara w Jedynego Boga, ale także opieka Maryi, Matki Jezusa - mówi Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem: "Razem wokół Maryi, naszej Pani" gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 r. uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad postacią Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 r. święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii.

- Chcemy podobną uroczystość obchodzić wspólnie także w Polsce - mówi ks. Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych.

Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

- Muzułmanie czczą Maryję (po arabsku: Mariam), Matkę Jezusa, nazywanego w Koranie Isa ibn Mariam (Jezus, Syn Marii). Wielu z nich pielgrzymuje do chrześcijańskich sanktuariów maryjnych, także tych na Bliskim Wschodzie. Maryja jest jedyną kobietą wymienioną przez Koran z imienia, a Jej imię jest też tytułem jednej jego sury - wyjaśnia Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. - Wspólne świętowanie zwiastowania przez muzułmanów i chrześcijan jest realizacją słów szajcha Muhammada Nuqqariego, inicjatora takiej formy obchodzenia tego święta: "Serce mówi mi, że Maryja jest tą osobą, która pragnie nas [muzułmanów i chrześcijan] zjednoczyć. Ona jest najlepszą z kobiet tu, na ziemi, i w wieczności. Bóg dał nam Ewę jako matkę rodzaju ludzkiego. Dał nam też inną matkę, delikatną i jednoczącą, którą jest Maria" - cytuje.

Spotkanie odbędzie się 25 marca o 18.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61.

W nabożeństwie udział wezmą: bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego, Nedal Abu Tabaq, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, Mirzogolib Radzhabaliev, imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w RP w Białymstoku, delegat Tomasza Miśkiewicza, muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

- Jestem pewna, że będzie to głębokie przeżycie duchowe i pokaże zgromadzonym chrześcijanom i muzułmanom, że łączy ich nie tylko wiara w Jedynego Boga, ale także opieka Maryi, Matki Jezusa - dodaje A. Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, współorganizatorka spotkania.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Niedziela
  dzień
  21°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »