Reklama

Rafalska: dziękuję rodzicom zastępczym za ich odwagę i trud

Rodzicielstwo zastępcze w Polsce ciągle jest budowane; to niezwykle ważna forma opieki, bo daje dzieciom szansę na prawdziwy dom - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Bardzo dziękuję rodzicom zastępczym za ich odwagę i trud - dodała.

Reklama

Według danych MRPiPS pod koniec 2018 r. w rodzinnej pieczy zastępczej przebywało ogółem 55 288 dzieci umieszczonych w 37 252 podmiotach rodzinnej pieczy zastępczej - czyli o 625 podmiotach mniej niż w 2017 r. (37 877).

W większości był to spadek w liczbie rodzin zastępczych niezawodowych. Jednak - jak zaznacza resort - powoli postępuje profesjonalizacja rodzinnych form pieczy zastępczej (2 proc. wzrost liczby rodzin zastępczych zawodowych, w większości tzw. zwykłych zawodowych).

Ministerstwo rodziny zwraca uwagę, że pozytywnym zjawiskiem jest zmniejszająca się liczba dzieci w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej w odniesieniu do roku poprzedniego. Jednak - jak zaznaczono - niepokojącym zjawiskiem jest powstawanie nowych placówek, w których umieszczane są niejednokrotnie także dzieci poniżej 7. roku życia.

Dzieje się tak, mimo że w wielu powiatach są w dalszym ciągu wolne miejsca w pieczy rodzinnej. Na koniec 2018 roku dzieci poniżej 7. roku życia w placówkach było wciąż 1361.

Do pieczy zastępczej trafiają dzieci, których rodzice nie są w stanie należycie wypełniać swoich obowiązków. Celem pieczy zastępczej jest zapewnienie dziecku czasowej opieki i wychowania. Powinno tam przebywać, dopóki nie będzie możliwości jego powrotu do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej.

Formami rodzinnej pieczy zastępczej są: rodzina zastępcza: spokrewniona, niezawodowa lub zawodowa; rodzinny dom dziecka.

Rodzina zastępcza spokrewniona to taka, która jest tworzona przez rodzeństwo dziecka lub wstępnych dziecka (dziadków, pradziadków).

Zawodowe rodziny zastępcze to rodziny, które z tytułu wykonywanej pracy otrzymują wynagrodzenie. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów, np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę.

W rodzinach zawodowych i niezawodowych może przebywać nie więcej niż troje dzieci, wyjątek stanowi konieczność umieszczenia w rodzinie rodzeństwa. Więcej dzieci może przebywać w rodzinnych domach dziecka - nie więcej niż ośmioro dzieci (chyba że istnieje konieczność umieszczenia rodzeństwa).

Rodziny zawodowe mogą m.in. pełnić funkcję pogotowia rodzinnego lub być rodziną specjalistyczną dla dziecka o szczególnych potrzebach.

Instytucjonalne formy opieki zastępczej to placówki takie jak domy dziecka, placówki typu socjalizacyjnego, interwencyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| MRPIPS, PAP, PRAWO, RODZINA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
1°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
5°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama