Premier Mateusz Morawiecki odwołał Głównego Geologa Kraju prof. Mariusza Oriona Jędryska - poinformował PAP w środę rzecznik rządu Piotr Mueller. Kandydat na stanowisko głównego geologa jest i za kilka dni powinien zostać powołany - dodał minister środowiska Henryk Kowalczyk.
"Pan premier przychylił się do wniosku w tym zakresie złożonego przez ministra środowiska" - powiedział w środę rzecznik rządu.
Szef resortu środowiska poinformował PAP, że dymisję wiceministra Mariusza Oriona Jędryska premier podpisał we wtorek. Pytany o to, kto zastąpi Jędryska na stanowisku wieministra i głównego geologa, Kowalczyk zapewnił, że "kandydat jest". Dodał, że za kilka dni powinien zostać powołany.
Jędrysek był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i Głównym Geologiem Kraju od końca 2015 r. Głównym geologiem był też w latach 2005-2007.
Resort środowiska na e-stronie informował, że Jędrysek jest absolwentem Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, profesorem zwyczajnym dr hab. nauk o ziemi w dziedzinie geologii, biogeochemii i geologii izotopowej. Jest też posłem (klub parlamentarny PiS).
Od 2004 r. był inicjatorem poszukiwań gazu w łupkach w Polsce (2006 r.) i tworzenia polityki surowcowej, w tym: projektu nowego Prawa geologicznego i górniczego, projektu ustawy po powołaniu Polskiej Służby Geologicznej. Jest autorem reformy geologii i górnictwa w Polsce.
W latach 2006-2007 przewodniczył Zgromadzeniu Ogólnemu Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego Organizacji Narodów Zjednoczonych jako jego prezydent. W 2010 roku był wiceprzewodniczącym Grupy Sterującej Regionalnej Wspólnoty Wdrożeń Innowacji w Climate KIC EIT.
W lipcu zeszłego roku Jędrysek został przewodniczącym Zgromadzenia ISA - Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Z jego inicjatywy w lutym ub.r. Polska podpisała kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego na poszukiwanie siarczków polimetalicznych (miedź, srebro, metale szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich) na obszarze ryftu śródatlantyckiego. Zapowiadał, że w 2019 r. planowany jest pierwszy rejs czarterowy na polską koncesję na środkowy Atlantyk.
Odbył liczne staże naukowe, m.in. w Japan Society for the Promotion of Science i Fundacji Humbolta. Ma na swoim koncie ok. 250 prac naukowych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.