Na 19 czerwca kurator stowarzyszenia Wiosna zwołał walne zgromadzenie jego członków w celu wyboru prezesa i zarządu. Do udziału w zebraniu zaproszeni zostali także przedstawiciele innych środowisk zainteresowanych sytuacją, w tym partnerzy stowarzyszenia.
Zgodnie z KRS stowarzyszenie Wiosna nie ma obecnie zarządu.
"Najgorszy dla stowarzyszenia jest stan niepewności" - powiedział na środowej konferencji prasowej prawnik Karol Tatara, wyznaczony przez sąd na kuratora stowarzyszenia Wiosna, słynącego ze Szlachetnej Paczki.
Kurator od 20 maja sprawuje pieczę nad Wiosną. Zaznaczył, że partnerzy stowarzyszenia (w tym duże firmy sponsorujące działania organizacji, w tym Szlachetną Paczkę - PAP) oczekują uporządkowania sytuacji. Przedstawiciele partnerów zostali także zaproszeni do udziału w walnym zgromadzeniu.
Podczas zaplanowanego na 19 czerwca w siedzibie stowarzyszenia w Krakowie 18 członków stowarzyszenia wybierze zarząd i prezesa.
W walnym zgromadzeniu ma prawo brać udział ks. Jacek Stryczek, który jest członkiem stowarzyszenia.
Stan niepewności w stowarzyszeniu trwa od 4 lutego, kiedy Joanna Sadzik została odwołana z funkcji prezesa i złożyła pisemną, a tym samym skuteczną rezygnację ze stanowiska. Z analizy kuratora wynika, że od tamtego czasu stowarzyszenie nie miało zarządów powołanych zgodnie z prawem, co oznacza, że decyzje Sadzik i Babiarza podejmowane od 4 lutego nie są skuteczne.
Karol Tatara dopytywany przez dziennikarzy o sytuację finansową stowarzyszenia zaznaczył, że jest ona dobra i stabilna. W nieoficjalnych rozmowach pracownicy Wiosny przyznali, że odkąd w stowarzyszeniu jest kurator, to sytuacja w organizacji "uspokoiła się".
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...