Papież Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie arcybiskupa Charlesa Sciclunę, drugiego sekretarza w Kongregacji Nauki Wiary. Do spotkania doszło na kilka dni przed wizytą maltańskiego dostojnika w Polsce.
O audiencji poinformowało watykańskie biuro prasowe.
Arcybiskup Malty ma wziąć udział w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy, które odbędzie się w dniach 13-14 czerwca. Na obrady został zaproszony przed rokiem - informował wcześniej PAP rzecznik KEP ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.
Abp Scicluna od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. To on sporządził dla papieża w zeszłym roku dokument na temat nadużyć w Chile, po którym Franciszek wezwał do Watykanu cały tamtejszy episkopat. W czasie tego spotkania w maju 2018 roku wszyscy biskupi złożyli rezygnację na ręce papieża; przyjął kilka z tych dymisji.
Wcześniej z nominacji św. Jana Pawła II maltański dostojnik był promotorem sprawiedliwości, czyli odpowiednikiem prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary i w tej roli prowadził dochodzenia kanoniczne w sprawach pedofilii.
W lutym obecnego roku abp Scicluna był w komitecie organizacyjnym pierwszego w historii Kościoła, zwołanego przez papieża, watykańskiego szczytu na temat ochrony nieletnich i walki z pedofilią.
W maju arcybiskup Malty przedstawił w Watykanie nowy papieski dokument w formie Motu proprio ustanawiający normy w sprawie zgłaszania przypadków nadużyć oraz pociągania biskupów do odpowiedzialności. Prezentując dokument "Vos estis lux mundi" (Wy jesteście światłem świata) powiedział wówczas dziennikarzom, że "nikt w Kościele nie stoi ponad prawem".
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.