Rok nie zdjęty z afisza

I kiedyś, i dziś zdarzają się przypadki skandaliczne, bolesne. Tak, przypadki. Ale nie mówcie mi, że księża są zepsuci.

Kończy się Rok Kapłański. Muszę przyznać, że zaskoczył mnie – papież swoim pomysłem, a rok przebiegiem. Niektóre z „roków” życie zdejmuje z afisza jak nudne przedstawienie. Nie ten. Trudno tu o pełne podsumowanie. Więc tylko kilka spojrzeń z mojego okna. Zimą nasz dekanat nawiedził św. Jan Vianney w swoich relikwiach. Nie tylko nas, o czym tu pisać. A jednak. Relikwie przybyły do nas na jeden dzień z diecezji czeskiej. Sobota, pogoda niesprzyjająca, pojechałem do naszej gminno-dekanalnej stolicy w nieco minorowym nastroju: kto tam przyjdzie na taką okazję i przy takiej pogodzie.

Tymczasem zaskoczenie. Kościół pełny, ludzie z miasta i ludzie z wiosek bardzo licznie zgromadzeni. Nasz czeski współbrat, który tę akcję wymyślił, aż promienieje z radości. Ktoś powie: mała sprawa. Może i mała. Ale przecież Jezusowa Ewangelia od małych się zaczynała. Inna migawka to margaretki. To też mała sprawa? A mnie cieszy tych kilka moich margaretek – czyli siedmioosobowych grup ofiarujących modlitwę konkretnemu księdzu. A po latach duszpasterskiej pracy dobrze wiem, że bez modlitewnego wsparcia nie sposób czegokolwiek na tym polu zdziałać.

Inna migawka, a właściwie kilka, to spotkania i pielgrzymki księży. Wróciłem z takiej pielgrzymki w diecezji ostrawskiej, to dla mnie kwadrans samochodem. Wchodzę do cudownie położonego w górach pielgrzymkowego kościoła – pełny! Kościół niewielki, ale widzę, że księży przyjechało wyraźnie więcej niż w latach poprzednich. I jakby trochę inni byli. Bo po nieznośnym ucisku czasów totalitarnych w Czechach księża średniego i starszego pokolenia odreagowują, ale to wymaga czasu. Coraz bardziej są otwarci na siebie, bo czasy wzajemnych podejrzeń o współpracę z reżimem minęły.

Odnoszę wrażenie, że nawet radośniejsi niż my. Kilka tygodni wcześniej byłem na pielgrzymce księży naszej diecezji – liczba uczestniczących w niej kapłanów największa od lat. Tak mi się zdaje, że i atmosfera bardziej „namodlona”, a zarazem przesycona radością. Wbrew wszystkim skandalom wywlekanym z mrocznych zakamarków przeszłości. Bo ogromna większość oskarżeń księży to kumulacja z kilku dziesięcioleci. Czy dziś jest inaczej? Przypuszczam, że podobnie – to znaczy i wtedy, i dziś zdarzają się przypadki skandaliczne, bolesne. Tak, przypadki. Ale nie mówcie mi, że księża są zepsuci.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • more_merry_monks
  08.06.2010 13:29
  W swojej niekrótkiej już przecież historii spotkałem wielu świętych kapłanów. Wiem, że dzięki nim nie tylko ja, ale wielu, wielu ludzi odnalazło Boga, stało się lepszymi mężami, żonami - słowem wzrastali w swoim człowieczeństwie, bo spotkali na swojej drodze kapłana.

  Pan Bóg jakoś mnie ustrzegł od znajomości z jakimiś chodzącymi antyświadectwami w koloratkach - bo wiem, że pewnie i takie "przypadki" zdarzają się. Ale i wśród 12 apostołów był Judasz, wiec nihil novi.

  Ja ten rok przeżywam w poczuciu wdzięczności Bogu za tych kapłanów, którzy otwarci na jego łaskę idą niosąc w naczyniach glinianych skarb swojego powołania. I oby szli i owoc przynosili!!! :)
 • DD
  10.06.2010 11:06
  Kapłan zawsze był wa żną postacią w moim życiu ! Kapłanom zawdzięczam to, iż wiara moja nie zatrzymała się na poziomie szkoły podstawowej. W swym życiu spotkałam wielu wspaniałych świadków Chrystusa , byli i tacy których trudno mi nazwać wspaniałymi . Dziś modlę się za nich wszystkich. Wiem , że bardzo potrzebują modlitwy. Ostatni rok to w moim życiu szczególne doświadczenie , syn studiuje w WSD.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  16°C Sobota
  rano
  24°C Sobota
  dzień
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  wiecej »