Poznańskie archiwa otwarte dla publiczności

Archiwalny elementarz genealoga, pokaz konserwacji archiwaliów i zwiedzanie pomieszczeń pracy archiwistów zaplanowano podczas „Drzwi otwartych archiwów”, które odbędą się 9 i 12 czerwca w Poznaniu. Organizatorem wykładów i pokazów są Archiwum Państwowe, Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Instytut Pamięci Narodowej oraz Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu.

– Pragniemy zaznajomić wszystkich ze specyfiką pracy archiwisty – mówi KAI ks. Roman Dworacki, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Ks. Dworacki zapowiada, że najpierw archiwiści wymienią się doświadczeniami w swoim gronie, następnie otworzą archiwa dla wszystkich chętnych.

Podczas „Dnia Pracowników Archiwów i Bibliotek” (9 czerwca)zaplanowano wykłady i zwiedzanie poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Archidiecezjalnego. – Bardzo interesująco zapowiada się prezentacja zbioru starych nut odkrytych w zasobach naszego archiwum – podkreśla ks. Dworacki. Wykład uzupełni koncert muzyki klasycznej.

W sobotę, 12 czerwca, zaplanowano otwarcie poznańskich archiwum dla szerokiej publiczności. W Archiwum Państwowym będzie można zbudować własne drzewo genealogiczne zapoznając się z warsztatem posługiwania się archiwalnymi materiałami metrykalnymi. Pracownicy archiwum zaplanowali też mini wycieczkę po niedostępnych na co dzień pomieszczeniach archiwalnych.

W Instytucie Pamięci Narodowej odbędą się pokazy i warsztaty historyczne, a w Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk będzie można zobaczyć wystawę archiwaliów rodziny Sułkowskich z Rydzyny, wśród nich rękopisy z okresu walk armii napoleońskiej oraz opis koncertu Feliksa Mendelssohna-Bartholdy`ego.

W Archiwum Archidiecezjalnym zaprezentowana zostanie między innymi wystawa o Katyniu oraz pokaz konserwacji archiwaliów.

Międzynarodowy Dzień Archiwów przypada 9 czerwca i obchodzony jest od 2008 roku. Ustanowiony został przez 16. Międzynarodowy Kongres Archiwów w Kuala Lumpur. Szczegółowy program poznańskich obchodów znajduje się na stronie www.archpoznan.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
wiecej »