"Kroki w kierunku jedności Kościoła" to szkic porozumienia między katolikami i prawosławnymi w Stanach Zjednoczonych. Amerykański episkopat poinformował o zakończeniu kolejnych konsultacji teologicznych z Kościołem prawosławnym, do których doszło na początku czerwca (1-3) w Brookline w stanie Massachusetts.
Stronę katolicką reprezentował abp Gregory M. Aymond z Nowego Orleanu, a stronę prawosławną metropolita Pittsburgha, Maximos. W trakcie spotkania omówiono m.in. kontrowersje między obu Kościołami, szczególnie w odniesieniu do roli Biskupa Rzymu. O wiele bardziej skupiono się jednak na tym, co łączy obie wspólnoty kościelne. Przyznano przy tym, że pokonywanie różnic między wyznawcami Chrystusa staje się rzeczą pilną. Końcowy tekst teologicznego porozumienia w Stanach Zjednoczonych ma być omawiany na kolejnym spotkaniu przedstawicieli Kościołów.
Amerykańskie konsultacje teologiczne katolików i prawosławnych odbywają się od 1965 r. Ich owocem jest opracowanie 23 porozumień ekumenicznych na różne tematy.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.