Francja i Rosja chcą przyspieszyć rozmowy o ewentualnej sprzedaży Rosji francuskich okrętów wojennych Mistral - podał Pałac Elizejski w piątek, po rozmowach prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z premierem Rosji Władimirem Putinem w Paryżu.
"Negocjacje toczą się na poziomie technicznym i obie strony chcą przyspieszyć bieg spraw" - powiedział dziennikarzom przedstawiciel Francji. To samo źródło dodało, że omawiany jest plan budowy dwóch okrętów we Francji i dwóch w Rosji.
Agencja Associated Press zauważa, że strony nie ogłosiły przełomu w rozmowach. Dodaje, powołując się na biuro Sarkozy'ego, że dyskutowane porozumienie ws. budowy czterech okrętów klasy Mistral dla marynarki rosyjskiej będzie projektem 50:50.
AP twierdzi, że nadal nie jest jasne, w jakim stopniu okręt zostanie zbudowany we Francji, a w jakim w Rosji, i w jakiej mierze Rosjanie będą mieć dostęp do technologii wojskowych. W piątek przedstawiciele Rosji naciskali na dostęp do nich.
Zdaniem ministra przemysłu Rosji Wiktora Christienki "lepiej byłoby przenieść budowę okrętu do Rosji" tak szybko, jak to możliwe. Minister dodał, że jego kraj chce rozszerzyć współpracę z Francją, by produkować wspólnie m.in. okręty podwodne i myśliwce. Wicepremier Igor Sieczin podkreślił zaś, mówiąc o Mistralu, że dla Rosji "dużo ważniejsze" niż produkty są technologie.
Mistral to duży desantowy okręt szturmowy o wyporności blisko 24 tys. ton. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców. Rosji Mistral jest potrzebny do unowocześnienia jej potencjału militarnego, którego niedostatki uwidoczniła wojna z Gruzją w 2008 roku.
Agencja AFP przypomina, że transakcja niepokoi sąsiadów Rosji - kraje bałtyckie i Gruzję. W środę Władimir Putin mówił francuskim mediom, że Rosja nie ma zamiaru użyć okrętu przeciw Gruzji.
"Mam nadzieję, że nigdy nie dojdzie do konfliktu wojennego między Rosją a Gruzją" - powiedział Putin, cytowany przez gruziński niezależny portal Civil Georgia. Wskazał przy tym: "Nowoczesne systemy ofensywne umożliwiają przeprowadzenie wszelkich operacji militarnych z terytorium Rosji w głąb terytorium Gruzji, i żaden Mistral nie jest do tego potrzebny".
Wizyta Władimira Putina w Paryżu koncentrowała się na sprawach gospodarczych. Rosyjski premier oznajmił francuskim przedsiębiorcom, że "czas na pogłębienie współpracy", i zachęcił koncern Total do "zwiększenia aktywności w Rosji". Szef rządu Francji Francois Fillon zapewnił o pragnieniu dalszego rozwoju handlu z Rosją.
Putin rozmawiał też z francuskimi politykami o Iranie. Według przedstawiciela Sarkozy'ego rosyjski premier powiedział, że Moskwa zamrozi sprzedaż Teheranowi systemów rakietowych S-300 i że Iran jest z tego powodu "bardzo niezadowolony".
Jak zauważa AP, przedstawiciele Francji nie poruszali publicznie w trakcie wizyty Putina kwestii zabójstw i represji w Rosji wobec dziennikarzy i krytyków władz, o co apelowały wcześniej francuskie organizacje obrony praw człowieka.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.