O wzmożenie działań służących skutecznemu zwalczaniu problemów alkoholowych apelowali w niedzielę z Jasnej Góry uczestnicy 27. ogólnopolskiej pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie zgromadziło w częstochowskim sanktuarium kilkaset osób.
"Dzisiaj z tego miejsca, z duchowego serca naszej ojczyzny, musi wybrzmieć wielki apel do wszystkich odpowiedzialnych za naszą ojczyznę. Nie godzimy się bowiem na lekceważenie tego zagadnienia przez osoby, które są powołane z racji urzędu do służenia Polsce i Polakom" - mówił w homilii szef zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski z Łomży.
"Gdy Światowa Organizacja Zdrowia postuluje restrykcyjną politykę w zakresie dostępności alkoholu, w naszym kraju pracuje się nad liberalizacją prawa. Gdy niemal cała Europa zaostrza regulacje, u nas chce się je łagodzić" - wskazał hierarcha.
Jego zdaniem, należy dążyć do "zlikwidowania działalności reklamowej", zachęcającej do kupowania alkoholu.
"Czyż nie jest oznaką słabości polskiego państwa fakt, że wydaje się znacznie mniej środków na profilaktykę, niż koncerny alkoholowe na promocję alkoholu? Trzeba nam również dążyć do ograniczenia ekonomicznej i fizycznej dostępności do alkoholu" - podkreślił biskup.
Dwudniową pielgrzymkę zorganizowano w intencji "trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego", pod hasłem "Abstynencja darem miłości". "Umacnia nas wielkie marzenie - marzenie o trzeźwej i silnej Polsce, która jest bezpiecznym domem dla wszystkich Polaków, marzenie o kraju, w którym rodziny są wolne od alkoholu, o kraju troszczącym się o trzeźwość tych, którzy są naszą nadzieją i przyszłością" - wskazał bp Bronakowski.
Biskup apelował o wspólne budowanie "nowej kultury życia, w którym alkohol nie jest fundamentem rodzinnych i przyjacielskich spotkań, ani nie wypełnia każdej wolnej chwili". Oprócz mszy program spotkania wypełniły nabożeństwa, spotkania grup trzeźwościowych, nocne czuwanie z modlitwą o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień, świadectwa pielgrzymów i modlitwy.
Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest ok. 800 tys. osób (ok. 2 proc. populacji); problem dotyka ok. 1,5 mln dzieci z rodzin alkoholików i 1,5 mln dorosłych członków tych rodzin (rodzice, współmałżonkowie). Szacuje się, że dwie trzecie członków rodzin alkoholików (ok. 2 mln osób) doświadczyło przemocy domowej na tym tle. Ponadto ilość osób "pijących szkodliwie" szacuje się w Polsce na ok. 2-2,5 mln osób (5-7 proc. populacji).
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.