Według ONZ powierzchnia lasów w Etiopii zmalała w ostatnim stuleciu z 35 do 4 proc.
W Etiopii posadzono ponad 350 mln drzew. Jest to część rządowej kampanii „Zielone dziedzictwo”, mającej na celu walkę ze zubożeniem gleby. Kampania okazała się wielkim sukcesem, który połączył różne grupy etniczne, wyznaniowe i polityczne.
Zasadzenie tak ogromnej ilości drzewek zajęło ludziom zaledwie 12 godzin. Co pokazuje ogromną frekwencję na tym wydarzeniu. Według ONZ powierzchnia lasów w Etiopii zmalała w ostatnim stuleciu z 35 do 4 proc. Zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Etiopii opowiedział rozgłośni Radia Watykańskiego o alarmującej sytuacji lasów oraz świadomości ludzi, że „drzewa dają przyszłość”. Mówi ks. Teshome Fikre Woldentensae.
"Mam 47 lat. Kiedy byłem mały, prawie 40 procent kraju było pokryte lasami. Teraz mamy 4 procent. Wczoraj mówiono aż o 23 mln Etiopczyków, którzy od rana do wieczora, w deszczu, zdołali zasadzić miliony drzew. Reakcja ludności jak widać była bardzo pozytywna, pragnienie zrobienia czegoś dobrego i ochrony ziemi, świata. «Nasz dom», jak mówi Ojciec Święty, jest bardzo ważną rzeczą, a ludzie to rozumieją, ponieważ zauważają ciepło, które nadchodzi, zmniejszają się opady, a plantacje umierają z powodu braku wody. Ludzie żyją tym wszystkim każdego dnia, więc musimy wziąć odpowiedzialność za nasz kraj. Nie możemy powiedzieć: to jest problem Europy, czy Ameryki lub Chin. To jest nasz problem, ponieważ od Boga otrzymaliśmy ten piękny świat, te piękne ziemie i mamy obowiązek ich chronić. Tego uczy nas również Katolicka Nauka Społeczne, którą my bardzo potrzymujemy. Przez nasze diecezjalne Caritas byliśmy w stanie zmobilizować wszystkich katolików i nie tylko: wszyscy ludzie, którzy korzystają z pomocy dzieł Kościoła, zostali zmobilizowani. To była naprawdę bardzo pozytywna odpowiedź".
Ks. Teshome zwraca uwagę, że w tym sezonie zasadzonych ma zostać 4 mld drzew. Nawet jeśli tylko 25 proc. z nich się przyjmie kraj zmieni zupełnie swoje oblicze – mówi duchowny. Wszystkie kościelne instytucje w kraju, takie jak parafie, szkoły, uniwersytety wzięły na siebie odpowiedzialność dbania o drzewa, które znajdują się w ich miejscach pracy i życia.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.