65 tys. osób w restauracjach, kawiarniach i muzeach oraz prawie 3 tys. wynajętych pokoi hotelowych - to wynik 3. edycji akcji promocyjnej "Poznań za pół ceny" - wynika z opublikowanych w poniedziałek badań naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
W weekend 5 i 6 czerwca turyści i poznaniacy mogli skorzystać z oferty 113 restauracji, hoteli, pubów, kawiarni i muzeów, które oferowały swoje usługi za pół ceny, w ramach akcji promocyjnej "Poznań za pół ceny".
Oprócz propozycji gastronomicznej i usługowej, dla turystów przygotowano dodatkowe atrakcje, takie jak zwiedzanie, zazwyczaj niedostępnych, podziemi kościoła farnego, komnat Zamku Cesarskiego w Poznaniu czy specjalnie przygotowane na tę akcję zrekonstruowane obozy wojskowe w Forcie VII.
"Akcja jest dobra i osiągnęła swój cel promocyjny. Udało się nam przełamać stereotyp, że jesteśmy tylko miastem biznesu i targów; jesteśmy także miastem atrakcyjnym turystycznie" - powiedział wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser.
Według obliczeń, restauracje i muzea obsłużyły 65 tys. klientów - trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Także hotele odnotowały 2,5 krotny wzrost wynajętych pokoi w czasie akcji w porównaniu do długiego weekendu majowego. Tym razem wynajęto ok. 3 tys. pokoi, podczas gdy w normalny weekend wynajmuje się ok. 1,3 tys. pokoi.
Z oferty turystycznej w muzeach i specjalnie zorganizowanych wycieczek skorzystało ok. 17,5 tys. osób.
"Połowa uczestników akcji to poznaniacy, ale liczba turystów przyjezdnych wzrosła z 13 proc. w 2009 roku do 32 proc. w tym roku" - powiedział podczas konferencji Piotr Zmyślony z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Badani przez naukowców respondenci wysoko ocenili atrakcyjność turystyczną Poznania na 8,13 punktów w dziesięciopunktowej skali. Także firmy partnerskie - restauracje, puby, hotele - dobrze oceniły akcję, dając na poziomie 4,44 punktów w skali pięciopunktowej. Podczas tegorocznej edycji akcji do restauracji i lokali ustawiały się kolejki.
Dwie poprzednie edycje akcji "Poznań za pół ceny" spotkały się z równie dobrym przyjęciem i zainteresowaniem turystów. Akcja w 2009 roku została wyróżniona przez Polską Organizację Turystyczną w konkursie na najlepszy produkt turystyczny i zaczęła być kopiowana w innych miastach.
Organizatorem i koordynatorem całej akcji jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.