Trump i 20 innych prezydentów odwiedzą Warszawę

Motywem przewodnim obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września będą słowa "Pamięć i przestroga" - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata, w tym prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej, a także specjalnych wysłanników rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie - mówił Szczerski.

Prezydencki minister przekazał też, że na placu Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

- Prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier oddadzą hołd ofiarom Wielunia i wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej podczas uroczystości w tym mieście o poranku 1 września - precyzował minister. - Wieluń był, jak państwo wiecie, tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych. Całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego (...). Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny zostały zbombardowane szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną - mówił Szczerski.

Dodał, że "ten totalny wymiar wojny, gdzie nie tylko giną żołnierze, ale także cywile, jest też aktualny dzisiaj jako przestroga dla współczesnego świata". "Polska także dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa bardzo silnie podnosi kwestię cywilnych ofiar wojny, dzieci, w konfliktach zbrojnych, wszystkich tych, którzy padają niewinnymi ofiarami wojny totalnej".

Przewodnim motywem uroczystości będą słowa "Pamięć i przestroga".

- Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych - powiedział szef gabinetu prezydenta. Jak mówił, chodzi o to, żeby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, żeby nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom jednych krajów za cenę przedłużania pokoju, co przynosi potem jeszcze gorszą pożogę wojenną.

W obchodach nie wezmą udziału przedstawiciele Rosji. - Klucz zapraszania na obchody 1 września był współczesny - wyjaśniał Krzysztof Szczerski. - Pan prezydent zdecydował się zaprosić państwa UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego. W żadnej z tych trzech organizacji Rosja nie uczestniczy i tym samym, z racji klucza, nie bierze udziału w tych uroczystościach. Oczekujemy wysokiej rangi delegacji rosyjskiej na styczniowych obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Mamy nadzieję, że będziemy wtedy mogli gościć w Polsce taką delegację rosyjską, jak to bywało podczas poprzednich rocznic wyzwolenia obozu - dodał.

Jak podkreślił Szczerski, zaproszenia na te uroczystości wystosowuje Muzeum Auschwitz. - Z naszej strony jest oczekiwanie, że będzie wysokiej rangi delegacja rosyjska - zaznaczył

Z kolei 2 września, poinformował, w ramach rozmów dwustronnych prezydent Trump będzie gościem w Pałacu Prezydenckim. Odbędą się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i USA oraz rozmowy plenarne delegacji. Delegacja amerykańska zostanie podjęta też lunchem przez prezydenta Dudę.

Potem obaj prezydenci spotkają się z dziennikarzami - podał szef gabinetu prezydenta RP. Jak poinformował, po spotkaniu z prezydentem Dudą prezydent Trump spotka się też z premierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielami rządu. To domknie program wizyty w Polsce - dodał Szczerski.

Zaznaczył, że program ten będzie jeszcze akceptowany przez obu prezydentów.

Podczas wizyty w Warszawie prezydentowi Trumpowi będzie towarzyszyć żona Melania.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13°C Czwartek
  dzień
  13°C Czwartek
  wieczór
  11°C Piątek
  noc
  7°C Piątek
  rano
  wiecej »