Reklama

Bliskowschodni chrześcijanie pragną autentycznej wolności

„Jestem pewny, że na zbliżającym się Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu tematowi ekumenicznej współpracy między chrześcijanami tego regionu poświęci się wiele uwagi – powiedział Papież.

Reklama

„Nasze relacje odznaczają się wzajemnym zaufaniem, szacunkiem i braterstwem, o czym świadczą liczne już w tym roku spotkania. Daje to podstawy do nadziei na dalsze znaczące postępy dialogu katolickiego-prawosławnego” – stwierdził Papież, przyjmując delegację patriarchatu Konstantynopola. Przybyła ona jak co roku na rzymskie uroczystości apostołów Piotra i Pawła. Na czele trzyosobowej delegacji stoi znany na polu ekumenizmu metropolita Gennadios. Jest on wicemoderatorem Komitetu Naczelnego Światowej Rady Kościołów, a także współsekretarzem międzynarodowej komisji katolicko-prawosławnego dialogu teologicznego.

Benedykt XVI nawiązał do prac tej komisji, które, jak powiedział, doszły do kluczowego punktu na ubiegłorocznym październikowym spotkaniu w Pafos na Cyprze. Rozpoczęto tam dyskusję na temat: „Rola Biskupa Rzymu w komunii Kościoła w pierwszym tysiącleciu”. Papież zapewnił o modlitwie, by Duch Święty oświecał członków komisji, którzy będą kontynuowali te prace na przyszłym spotkaniu plenarnym w Wiedniu. Wyraził radość z poparcia, jakie daje temu dialogowi patriarcha Bartłomiej. Zaprosił też przedstawicieli patriarchatu Konstantynopola do udziału jako ekumeniczni braterscy delegaci w jesiennym Synodzie Biskupów, którego obrady ważne są również dla prawosławnych.

„Jestem pewny, że na zbliżającym się Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu tematowi ekumenicznej współpracy między chrześcijanami tego regionu poświęci się wiele uwagi – powiedział Papież. – Istotnie, jest on podkreślony w dokumencie roboczym Instrumentum laboris, który przekazałem katolickim biskupom Bliskiego Wschodu podczas mojej niedawnej wizyty na Cyprze. Zostałem tam bardzo serdecznie, po bratersku przyjęty przez arcybiskupa Chryzostoma II. Trudności, jakich doznają chrześcijanie Bliskiego Wschodu, są w znacznej mierze wspólne dla nich wszystkich: życie w mniejszości oraz gorące pragnienie autentycznej wolności religijnej i pokoju. Potrzebny jest dialog ze wspólnotami islamu i judaizmu. W tym kontekście miło mi będzie powitać braterską delegację przysłaną przez Patriarchat Ekumeniczny, by uczestniczyła w obradach zgromadzenia synodalnego”.

Metropolita Gennadios i towarzyszący mu duchowni przybyli z Konstantynopola, by wziąć udział dziś wieczorem w pierwszych nieszporach uroczystości obu Apostołów Rzymu, sprawowanych pod przewodnictwem Papieża w Bazylice św. Pawła za Murami. Natomiast jutro będą oni na papieskiej Mszy w bazylice watykańskiej. Po dzisiejszych nieszporach Benedykt XVI zainauguruje pierwsze wyniki przeprowadzonych tam ostatnio prac budowlanych. Podjęto je z okazji Roku św. Pawła, by zapewnić pielgrzymom lepszy dostęp do najstarszych części bazyliki i do samego grobu Apostoła Narodów.

Jutro Papież podczas Mszy w Bazylice św. Piotra nałoży paliusze 38 nowo mianowanym metropolitom z 26 krajów. Wśród nich będzie prymas Polski Józef Kowalczyk, a także dwóch hierarchów polskiego pochodzenia z USA, mianowicie arcybiskupi Jerome Edward Listecki z Milwaukee i Thomas Wenski z Miami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
4°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama