Skuteczna polityka to mądre zarządzanie zmianą - powiedział premier Donald Tusk podczas wtorkowej uroczystości wręczenia nominacji członkom działającej przy szefie rządu Rady Legislacyjnej XI kadencji.
Przewodniczącym Rady został dr hab. Marek Zubik, w skład Rady weszli ponadto: prof. dr hab. Marek Bojarski, dr hab. Maciej Kaliński, dr hab. Dariusz Kijowski, dr hab. Elżbieta Kornberger-Sokołowska, dr hab. Małgorzata Korzycka-Iwanow, dr hab. Maria Rogacka-Rzewnicka, prof. dr hab. Mirosław Stec, dr hab. Jakub Stelina, dr hab. Karol Weitz i prof. dr hab. Anna Wyrozumska. Sekretarzem Rady został dr Adam Krzywoń.
Tusk podkreślił, że Rada pomaga "w nowoczesnym zarządzaniu państwem, nie tylko poprzez ocenę, analizę aktów prawnych, które przygotowuje rząd, ale także wyprzedzanie pewnych zdarzeń i działanie dużo bardziej elastyczne niż to było w przeszłości".
Premier zaznaczył, że Rada XI kadencji jest najmłodsza w historii, a w jej skład wchodzą osoby o "nie tylko bardzo poważnym dorobku naukowym, ale także nadzwyczajnym doświadczeniu przydatnym w ocenie propozycji legislacyjnych".
"Cieszę się też osobiście, że - mimo iż nie stosowaliśmy parytetu - w jakiejś proporcji pod tym względem Rada także jest nowoczesna i w sposób oczywisty bardziej atrakcyjna" - mówił Tusk.
Jak dodał, ważna jest dla niego gotowość do współpracy ze strony ludzi, którzy wiedzą "co znaczy zarządzanie zmianą". W ocenie premiera, skuteczna polityka obecnie to jest "mądre, oparte na doświadczeniu i wiedzy naukowej, ale także na intuicji i wewnętrznej energii zarządzanie zmianą".
"Świat wokół nas się zmienia, Polska zmienia się bardzo dynamicznie i to wymaga takiego właśnie dynamicznego spojrzenia na proces kształtowania prawa" - mówił premier. Jak dodał, wciąż mamy poczucie, że polskie prawo jest niedoskonałe. Dlatego - w ocenie Tuska - jednym z najważniejszych zadań Rady jest, by jej prace były "nacechowane wrażliwością" z punktu widzenia obywatela.
Nowy przewodniczący Rady dziękując za nominację podkreślał, że członkowie Rady weszli do niej "z chęcią służenia rządowi jako zaplecze intelektualne". "Mamy nadzieję, że spełnimy te oczekiwania. Jesteśmy w gronie raczej nielicznym w historii Rady Legislacyjnej, ale mamy nadzieję, że w dwójnasób to zaspokoimy swoją aktywnością i wiedzą" - zadeklarował.
Rada Legislacyjna opiniuje i doradza premierowi oraz rządowi w kwestiach stanowienia prawa i oceny jego stanu. Istnieje od 1972 roku; jej X kadencja zakończyła się 29 maja br.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.