Bp Jan Kopiec: Wtedy nie udało się zapobiec tragedii, dziś prośmy, by dobro wzięło górę nad złem

Modlitwa w gliwickiej katedrze w intencji pokoju i za ofiary II wojny światowej.

Wieczorem 31 sierpnia bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w katedrze. Przypomniał, że tego dnia mija 80 lat od prowokacji związanej z Radiostacją Gliwicką, która była iskrą rozpoczynającą tragiczne wydarzenia wojenne.  

- Przyglądając się aktualnej sytuacji w świecie, jak żywo stają przed nami zatrważające obrazy wojny. Obecnie kraje Europy i spoza niej wyczuwają, że dla ich społeczności zbliża się czas wyjątkowo trudny. Czy jesteśmy dziś mądrzejsi i dojrzalsi od naszych poprzedników? Czy ten stan rzeczy nie uprawnia nas do kierowania próśb, aby porzucić dążenia do wrogiej konfrontacji? Te pytania powinny nas przejąć - mówił biskup.

Bp Jan Kopiec jest przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej biskupi niemieccy i polscy przygotowali wspólny dokument „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”, w którym nawiązują do listu z 1965 r.

Więcej o dokumencie niemieckich i polskich biskupów w 80. rocznicę wybuchu wojny: TUTAJ

- Z wielka troską pochylaliśmy się nie tylko nad lekcją historii, ale też nad lekcją naszej dojrzałości i odpowiedzialności za wspólne losy - mówił w katedrze bp Jan Kopiec o pracach nad przygotowaniem dokumentu. - Możemy uważać za duże osiągnięcie to, że dwa episkopaty krajów, które mają między sobą różnego rodzaju obciążenia stać na to, by wspólnie zatrzymać się i pomyśleć o darze pokoju, o który musimy zadbać. To wymaga ogromnej delikatności, by nikogo nie urazić, ale jednak zabiegać o prawdę i o to, co dalej będzie nas budowało - podkreślił.

Bp Jan Kopiec: Wtedy nie udało się zapobiec tragedii, dziś prośmy, by dobro wzięło górę nad złem   Mira Fiutak /Foto Gość Modlitwa o pokój i za ofiary wojny odbyła się w gliwickiej katedrze.

Biskup gliwicki dodał, że we współczesnych relacjach między państwami, a także między politykami, „dochodzą do naszych uszu pomruki słów nieprzyjaznych i niezapowiadających dążenia do zgody i jedności”. Ale też nasze serca nie są wolne od śladów takich postaw.

- Zgromadziliśmy się dzisiaj w katedrze, by dać świadectwo przejęcia się tym. Żeby historia nie zarzuciła nam, że byliśmy lekkomyślni i na czas nie podjęliśmy odpowiedzialnych działań dla podtrzymania pokoju - powiedział biskup gliwicki.

- 80 lat temu nie udało się zapobiec tej strasznej tragedii ludzi i całych narodów. Dziś apelujemy i prosimy, ożywmy wiarę w to, że nasze pokolenie będzie bardziej odpowiedzialne. Wtedy złość wzięła górę, dzisiaj chcemy prosić, by dobro i odpowiedzialność wzięły górę nad każdym złem - dodał.

Dzisiaj odbyło się też spotkanie przy Radiostacji Gliwickiej. W tym roku przypomniana została pierwsza ofiara II wojny światowej - Franz Honiok, powstaniec śląski i polski patriota. Jego postaci poświęcony został panel dyskusyjny, a w kościele Wszystkich Świętych odprawiona Msza św. w jego intencji.

Homilia biskupa Jana Kopca:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
16°C Poniedziałek
dzień
wiecej »