Reklama

Niekatolicy chwalą bp Kocha

Papieska Rada Popierania Jedności Chrześcijan będzie miała nowego przewodniczącego. Miejsce kard. Waltera Kaspera zajmie szwajcarski biskup Kurt Koch. Światowa Rada Kościołów zadowolona z takiego wyboru.

Reklama

„Cieszymy się z mianowania biskupa Kurta Kocha przewodniczącym Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan” – oświadczył sekretarz generalny ŚRK dr Olav Fykse Tveit. Dodał, że liczy na współpracę z nim na rzecz „widzialnej jedności Kościoła”.

Zdaniem norweskiego pastora luterańskiego, szwajcarski hierarcha „jest dobrze znany ze swej otwartości i głębokiego zaangażowania ekumenicznego”. Jego książka „Aby wszyscy byli jedno. Perspektywy ekumeniczne” jest znakomitym podsumowaniem obecnego stanu dialogu ekumenicznego – zaznaczył sekretarz generalny Rady.

"Widzimy w biskupie Kochu rzetelnego partnera tych wszystkich, którzy są włączeni w ruch ekumeniczny i ufamy, że będzie on nadal kładł nacisk, tak jak kard. Walter Kasper, na ekumenizm duchowy” – dodał.
„Życzę mu wiele radości w wypełnianiu Chrystusowego wezwania do jedności i niech Bóg go umacnia” – powiedział na zakończenie pastor O. Tveit.

60-letni obecnie bp K. Koch jest od 2002 członkiem Rady, której od jutra będzie przewodniczył.

Papieska Rada Popierania Jedności Chrześcijan istnieje w swym obecnym kształcie i pod obecną nazwą od 28 czerwca 1988, gdy ukazała się konstytucja apostolska Jana Pawła II „Pastor Bonus”, reorganizująca Kurię Rzymską. Wcześniej bł. Jan XXIII powołał 5 czerwca 1960 Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan jako jedną z kilku instytucji przygotowujących Sobór Watykański II. Sekretariat szybko nawiązał kontakty zarówno z ŚRK, jak i z innymi międzynarodowymi organizacjami wyznaniowymi, zapraszając ich przedstawicieli jako obserwatorów na Sobór. Po jego zakończeniu w 1965 Sekretariat nie tylko nie zaprzestał działalności, ale jeszcze bardziej ją rozwinął, rozszerzając m.in. współpracę z ŚRK.

Od 1965 istnieje Wspólna Grupa Robocza, złożona z przedstawicieli Kościoła katolickiego i Światowej Rady Kościołów, która zbiera się regularnie dla omówienia różnych zagadnień interesujących obie strony i wspierania współpracy. Posiedzenia plenarne odbywają się raz w roku, podczas gdy grupa wykonawcza spotyka się dwa razy w roku.

Ponadto Kościół katolicki – nie należąc formalnie do ŚRK – jest pełnoprawnym członkiem działającej w ramach Rady Komisji „Wiara i Ustrój”. Działają też wspólne zespoły ds. misji i jedności oraz ds. diaogu międzyreligijnego i współpracy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM, KOCH

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama