Reklama

Obchody rocznicy Bitwy pod Grunwaldem

Zaplanowane przez Lecha Kaczyńskiego na 15 lipca na Polach Grunwaldzkich spotkanie głów państw z okazji obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się. Na 17 lipca zaplanowano inscenizację bitwy z udziałem ok. 1500 osób.

Reklama

Jedną z centralnych części obchodów będą zaplanowane na 15 lipca uroczystości z udziałem zagranicznych gości - oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przewodniczący Komitetu ds. Przygotowania Obchodów 600. Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem Piotr Żuchowski. Wydarzenie to zaplanował jeszcze w styczniu tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński.

Żuchowski podkreślił, że uroczystość ta odbędzie się, choć nie wszystkie szczegóły jej dotyczące są znane. "Chciałbym, aby ta reprezentacyjna część obchodów została doprecyzowana przez Kancelarię Prezydenta. (...) 15 lipca ma odbyć się - jak zadeklarowano na ostatnim spotkaniu w zeszłym tygodniu - spotkanie przywódców państw środkowo-europejskich na Polach Grunwaldu. To ma być spotkanie prezydentów" - mówił Żuchowski.

Podkreślił on, że zaproszenia przyjęli i swój udział potwierdzili przywódcy Ukrainy i Litwy. "Ma być też przywódca Łotwy lub Estonii (...) oraz reprezentant rządu Białorusi. Czekamy też na potwierdzenie obecności reprezentantów Czech i Słowacji" - poinformował. Żuchowski nie potwierdził, czy Polskę reprezentować będzie Bronisław Komorowski.

"Te uroczystości przygotowywane były przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, później - z wiadomych przyczyn - nie wiadomo było, jak to się odbędzie. Ostatnia informacja, podana na spotkaniu w Kancelarii Prezydenta w ubiegłym tygodniu, potwierdzała, że 15 lipca na Polach Grunwaldzkich obecny będzie prezydent elekt. Osobą, z którą współpracowałem w tej sprawie, był pan minister Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta. Jak wiadomo jednak, wczoraj ministrowie z Kancelarii złożyli dymisje" - przypomniał Żuchowski.

"Myślę, że w najbliższym czasie zostanie to doprecyzowane (...). Nie wątpię, że te uroczystości odbędą się w takiej formie, jak były programowane wcześniej" - podkreślił.

Dwa dni po uroczystościach z udziałem głów państw, 17 lipca, odbędzie się wielka inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Udział w niej ma wziąć rekordowa liczba ok. 1500 odtwórców.

Uroczystości rocznicowe 15 lipca odbędą się także w Krakowie na Wawelu - zaplanowano m.in. wernisaż wystawy "Na znak świętego zwycięstwa", prezentującej tradycję świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic. Odbędzie się też prawykonanie utworów nagrodzonych przez jury konkursu "Wawel: musica festiva" oraz wykonanie II Symfonii Kopernikowskiej Henryka Mikołaja Góreckiego.

W Muzeum Zamkowym w Malborku zaplanowano na wrzesień (20-21) pierwszą część międzynarodowej konferencji naukowej podsumowującej dotychczasowe badania nad bitwą pod Grunwaldem. Jej druga część odbędzie się 23 września w Krakowie.

W obchody rocznicy Bitwy pod Grunwaldem włączyli się polscy artyści. Nominowany do Oscara za film "Katedra" Tomasz Bagiński wyreżyserował spoty telewizyjne promujące obchody rocznicy. Zespół Armia skomponował utwór "Jeszcze raz, jeszcze dziś", którego refren śpiewany jest po polsku i litewsku. Utwór zostanie wykonany 17 lipca na wzgórzu pomnikowym na Polach Grunwaldzkich.

Z okazji rocznicy Narodowe Centrum Kultury wydało także zbiór esejów "Grunwald. Walka 600-lecia". W zbiorze znalazły się teksty m.in. Henryka Samsonowicza, Liliany Sonik, Antoniego Dudka.

Organizatorami obchodów jest resort kultury i Narodowe Centrum Kultury. Szczegóły na stronie http://grunwald600.pl/.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama