Coraz więcej turystów odwiedzających Chęciny zwiedza zabytki sakralne, korzystając z niedawno otwartej trasy zwanej Ścieżką Mnicha, która eksponuje najcenniejsze obiekty związane z budownictwem kościelnym i kulturą sakralną. Trasa jest chętnie odwiedzana w niedzielę.
„Zakonnicy, zakonnice, mniszki, kapłani i ich działalność – to ważny element historii naszego miasta, stąd pomysł na nazwanie ścieżki” – wyjaśnia burmistrz Chęcin. Tytułowy Mnich, który czuwa nad szlakiem, to kamienna postać w mnisim habicie z kapturem.
Początek szlaku znajduje się przy klasztorze franciszkanów. Po zwiedzeniu klasztoru z kościołem z czasów Jana Kazimierza, trasa poprowadzi gości ku klasztorowi sióstr bernardynek św. Marii Magdaleny z XVII wieku, następnie tzw. „skrótem Mnicha” (między ulicami Małogoską i Jędrzejowską) turyści udają się do zabytkowej „Niemczówki” – jednej z najstarszych kamienic renesansowych miasteczka - z 1570.
Po obejrzeniu kilku ciekawostek architektonicznych i historycznych, szlak doprowadzi do XVI-wiecznego kościoła św. Bartłomieja usytuowanego u podnóża zamku, nad ułożoną tarasowo skarpą. W kościele zobaczyć można m.in. unikatową renesansową kaplicę Trzech Króli i odrestaurowane prezbiterium.
W pobliżu kościoła ustawiono figurę Mnicha. Proboszcza parafii, ks. Mirosława Kaczmarczyka, cieszy takie rozwiązanie. – „Turyści chętnie odwiedzają Chęciny, ale nagromadzenie na nowym szlaku obiektów sakralnych nadaje tej turystyce charakter bardziej pielgrzymkowy. W niedzielę korzystają z Mszy św. w naszym kościele” – mówi KAI ksiądz proboszcz.
Na „Ścieżce Mnicha” są także m.in. ławeczki, stylowe lampy, tablice informacyjne. Koncepcja szlaku ma sprzyjać wizerunkowi Chęcin, które przez turystów są kojarzone głównie z zamkiem z czasów Łokietka.
Realizacja „Ścieżki Mnicha” była możliwa dzięki pozyskaniu przez gminę dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Turyści, którzy decydują się na odwiedzenie miasteczka mogą też wybrać się na spacer słynną już Aleją Miłości, którą wyznaczono u stóp zamku. Od niedawna można poruszać się też owianą legendami Ścieżką Błędnego Rycerza.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.