NYT: Rosyjski wywiad posiada supertajną jednostkę specjalną

Rosyjski wywiad wojskowy GRU ma supertajną jednostkę specjalną 29155. Jej celem jest destabilizacja państw Europy - podał dziennik "New York Times", opierając się na informacjach byłych i obecnych funkcjonariuszy wywiadów europejskich oraz amerykańskiego.

Zdaniem autora artykułu Michaela Schwirtza jednostka 29155 była odpowiedzialna za przeprowadzenie pozornie niezwiązanych ze sobą operacji, takich jak kampania destabilizacyjna w Mołdawii, próba otrucia bułgarskiego handlarza bronią Emiliana Gebrewa w 2015 r., nieudany zamach stanu w Czarnogórze w 2016 r. czy w końcu próba zamachu na życie zbiegłego do Wielkiej Brytanii podwójnego agenta GRU i wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala i jego córki Julii w marcu ubiegłego roku.

Według NYT działająca przynajmniej od dziesięciu lat 29155 nie jest jedyną jednostką specjalną GRU, ale w przeciwieństwie do innych agenci tej jednostki z reguły działają poza granicami Rosji.

W swojej działalności komando 29155, którego dowództwo mieści się w 161. ośrodku szkolenia sił specjalnych GRU we wschodniej dzielnicy Moskwy, stosuje zarówno tradycyjne środki dywersyjne - jak zamachy bombowe, morderstwa, trucie - jak i nowe, hybrydowe metody, jak hakowanie systemów informacyjnych czy dezinformacja.

"Wydaje mi się, że zapominamy, jak całkowicie bezwzględni potrafią być Rosjanie" - powiedział cytowany w artykule emerytowany funkcjonariusz amerykańskiego wywiadu wojskowego i były attaché wojskowy ambasady USA w Moskwie Peter Zwack. O istnieniu specjalnej jednostki GRU dowiedział się od dziennikarza "New York Timesa".

Dowódcą jednostki specjalnej 29155, w której służą m.in. doświadczeni weterani konfliktów w Afganistanie, Czeczenii czy na Ukrainie, jest generał Andriej Awerjanow, absolwent akademii militarnej w Taszkencie, stolicy Uzbekistanu.

Działalność 29155 cieszy się poparciem prezydenta Rosji Władimira Putina, w przeszłości funkcjonariusza KGB.

Autor artykułu przypomina, że Putin w 2006 r. podpisał ustawę upoważniającą służby specjalne Rosji do dokonywania zamachów na życie przeciwników politycznych Kremla poza granicami Rosji. W tym samym roku w zamachu dokonanym przez agentów rosyjskich służb specjalnych z użyciem radioaktywnego polonu zginął w Londynie były funkcjonariusz KGB i FSB Aleksandr Litwinienko.

Były szef wywiadu Estonii Eerik-Niiles Kross, kiedy dziennikarz NYT zwrócił mu uwagę, że szereg omawianych w artykule operacji jednostki specjalnej zakończyło się niepowodzeniem, nie wykluczył, że fiasko tych operacji, np. zamachu stanu w Czarnogórze, mogło być celowe.

"Taki rodzaj operacji wywiadu jest częścią wojny psychologicznej. (...) Oni chcą wywrzeć wrażenie, to jest element gry" - powiedział były szef estońskiego wywiadu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • seitz
  09.10.2019 11:44
  Niebezpieczny dla Polski jest każdy kto trzyma z Rosją.
  Rusofobia ma swoje racjonalne podstawy (odwieczny wróg), amerykanofobia nie ma żadnych racjonalnych podstaw (odwieczny przyjaciel).
  Ten ważny artykuł i tak się nie przebije w większości lewicowych mediów, które flirtują z Moskwą.
  Wystarczy jednak przeczytać czym jest koncepcja Eurazji Putina czyli Rosji od Ocenu do Oceanu, i jak od lat mu w tym przeszkadza Polska żeby uświadomić sobie jaka gra rozgrywa się nad naszymi głowami i jakie nieczyste zagrania stosuje sąsiad z dalekiego wschodu.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
11°C Czwartek
wieczór
10°C Piątek
noc
wiecej »