W związku z przypadającą w najbliższą niedzielę, 25 lipca, uroczystością św. Jakuba Starszego, patrona pielgrzymek, którego sanktuarium w hiszpańskim Santiago de Compostela od wieków nawiedzają tysiące pielgrzymów z całego świata, w wielu miejscach w Polsce odbywać się będą modlitwy i spotkania przybliżające postać Apostoła
Będą one miały charakter niezwykle uroczysty z racji trwającego Roku Jakubowego. Do udziału w obchodach zaproszeni są szczególnie młodzi ludzie, którzy pragną wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie. Będzie to etap na drodze przygotowań do spotkania z Ojcem Świętym w Hiszpanii i wypraszania potrzebnych łask dla organizatorów i uczestników ŚDM.
Rok Jakubowy ogłasza się we wszystkich latach, w których święto Apostoła - 25 lipca - przypada w niedzielę. Pierwszy ogłosił w 1120 roku papież Kalikst II. Poprzedni obchodzono przed sześciu laty - w 2004 roku, a następny będzie dopiero za 11 - w 2021 roku.
Z tej racji tegoroczne obchody ku czci Apostoła, także w Polsce, będą miały niezwykle uroczysty charakter. Towarzyszy im hasło „Pielgrzymując ku Światłu”. W różnych miejscach odbywać się będzie wiele wydarzeń, przybliżających postać św. Jakuba, ideę pielgrzymowania i szlaków Camino, towarzyszyć temu będą Msze św., adoracje, czuwania i spotkania modlitewne.
Już w poniedziałek, 19 lipca, 30-osobowa grupa młodych ludzi związanych ze wspólnotą Chemin Neuf wyruszyła z Poznania na pieszą pielgrzymkę polskim szlakiem św. Jakuba. Pątnicy pokonają wielkopolski i dolnośląski odcinek tego szlaku, a ich celem będzie miejscowość Jakubowo, zwana „polskim Santiago”.
Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży zachęca do udziału w uroczystościach ku czci Apostoła. Propozycja „Weekend ze św. Jakubem” jest szczególnie adresowana do wszystkich młodych, którzy pragną wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie w 2011 r. Będzie to niepowtarzalny etap na drodze przygotowań do spotkania z Ojcem Świętym w Hiszpanii i wypraszania potrzebnych łask dla organizatorów i uczestników ŚDM.
Uroczystości zaplanowano m.in. w Brzesku, Kętrzynie, Lęborku, Krakowie, Nysie, Szczecinie, Szczyrku i oczywiście w Jakubowie. We wszystkich tych miejscowościach bądź to znajdują się sanktuaria św. Jakuba, bądź wiodą przez nie szlaki jakubowe.
119. Rok św. Jakuba zainaugurowało 1 stycznia 2010 r. otwarcie Świętych Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia w katedrze w Santiago de Compostela. Każdego roku do tego hiszpańskiego sanktuarium pielgrzymują tysiące wiernych z całego świata, wśród których jest coraz więcej Polaków. W ubiegłym roku pielgrzymi z Polski uzyskali 1321 Composteli, dokumentów potwierdzających przebycie pieszo ostatnich 100 km pielgrzymki do Santiago. Tym samym przesunęliśmy się na 12 pozycję w rankingu pielgrzymów cudzoziemców.
W Polsce odtworzono i utworzono setki kilometrów szlaków pątniczych. Inicjatywa ożywienia w roku 2010 kultu św. Jakuba poprzez pielgrzymki szlakami Apostoła w Polsce oraz do jego grobu w Santiago de Compostela zrodziła się w Jakubowie, gdzie znajduje się jedno z dwóch (drugie jest w Lęborku) w naszym kraju sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba. To tu wziął początek pierwszy w Polsce współcześnie odtworzony Szlak św. Jakuba. Powstało też ogólnopolskie stowarzyszenie: Bractwo św. Jakuba, które animuje różnego rodzaju pielgrzymki, konferencje oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym.
W dziejach Kościoła Santiago de Compostela jest wymieniane obok Jerozolimy i Rzymu, jako jedno z trzech najważniejszych celów chrześcijańskiego pielgrzymowania. Według tradycji w miejscu, w którym dziś leży to hiszpańskie miasto, pochowano ciało św. Jakuba Starszego Apostoła.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.