Zmarł ks. prof. Edward Iwo Zieliński OFMConv, znawca filozofii średniowiecznej, postać znacząco kształtująca środowisko intelektualne Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
„Wybitny Znawca filozofii średniowiecznej, niezmordowany Nauczyciel i Wychowawca akademicki, prawdziwy Mistrz, wiernie oddany Uniwersytetowi. Człowiek pełen powagi, wrażliwy i mądry, prawy i rzetelny, wymagający i życzliwy, gorliwy i pokorny Syn św. Franciszka” – takimi słowami pożegnał swego wykładowcę KUL.
Ks. prof. Edward Iwo Zieliński urodził się 6 września 1939 r. w Kamionce, w 1955 r. wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych prowincji warszawskiej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W 1964 roku rozpoczął studia w KUL, gdzie w 1976 uzyskał stopień doktora, a w 1988 doktora habilitowanego. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
Był kierownikiem Katedry Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej w latach 1998-2009, od 2009 roku kierownikiem Katedry Wiedzy o Kulturze Średniowiecznej, kierownikiem Sekcji Filozofii Teoretycznej Wydziału Filozofii w latach 1990-93, a także wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach w latach 1978-2001 i kustoszem kapitulnym Prowincji św. Maksymiliana OFMConv (1989-1996).
Ks. prof. Zieliński był wybitnym znawcą myśli bł. Jana Dunsa Szkota, na którego temat opublikował znaczące prace. Był także członkiem czynnym Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu oraz Societas Internationalis Scotistica.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 lipca. Msza św. w kościele OO. Franciszkanów w Gnieźnie rozpocznie się o godz. 12.00, po czym kondukt żałobny wyruszy na cmentarz św. Krzyża.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.