Chrześcijańskie korzenie Katalonii, sytuacja polityczna, nowe prawo aborcyjne oraz kryzys ekonomiczny to niektóre tematy podjęte podczas obrad Konferencji Episkopatu Tarragony. Katalońscy biskupi zapoznali się także z przygotowaniami do wizyty Benedykta XVI w Barcelonie.
Hierarchia wyraziła zaniepokojenie sytuacją polityczną, w jakiej znajduje się obecnie hiszpański region autonomiczny Katalonia. „Dzielimy z naszym ludem jego radości i nadzieje. Uważamy, że naszą misją jest proponowanie przesłania Ewangelii, wraz z konsekwencjami, które niesie dla życia osobistego i społecznego – czytamy w komunikacie. Nie do nas należy promowanie określonego rozwiązania politycznego w obliczu problemów, jakie stawia sposób organizowania społeczeństwa, ale pragniemy współpracować, aby przy podejmowaniu decyzji, uznać oraz respektować godność i podstawowe prawa ludzi i narodów”. Biskupi przypominają treść dokumentu „Chrześcijańskie korzenie Katalonii”. Zauważają, że 25. rocznica jego przyjęcia jest doskonałą okazją do refleksji, ponieważ dokument stanowi ważny punkt odniesienia.
Biskupi stanowczo potępiają nową ustawę o aborcji. Eliminacja bezbronnego życia i uważanie aborcji za „prawo kobiety w pierwszych 14 tygodniach ciąży” jest „krzywdą bardzo poważną i nie do naprawienia”. Apelują do ludzi dobrej woli o obronę życia, pomoc kobietom w ciąży oraz odpowiednie wychowanie seksualne, które wzięłoby pod uwagę wszystkie wymiary osoby ludzkiej.
Wobec panującego kryzysu ekonomicznego i rozwiązań, które mogą uderzyć przed wszystkim w najsłabszych i najbardziej potrzebujących, biskupi proszą o tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost solidarności. Dziękują także Caritas i wolontariuszom za pomoc potrzebującym.
Podczas obrad biskupi podsumowali też obchody Roku Kapłańskiego i przebieg międzydiecezjalnego spotkania młodzieży katalońskiej w mieście Terrasa, w którym udział wzięło ponad 5 tys. osób. Na zakończenie kard. Sistach zaprosił biskupów do wzięcia udziału w Spotkaniu Pokoju, które w październiku organizuje Wspólnota św. Idziego i archidiecezja Barcelony.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.