Wchodzą w życie przepisy dotyczące "korytarzy życia" i jazdy "na suwak"

Wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. "korytarzy życia" i jazdy "na suwak".

Wprowadzenie obowiązku tworzenia "korytarzy życia" ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek jazdy "na suwak", co ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.

Zgodnie z ustawą, w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo.

Nowe przepisy wprowadzają też rozwiązanie dotyczące kolejności przejazdu samochodów w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości poruszania się pojazdów, gdy kończy się przynajmniej jeden pas ruchu. Wtedy kierowcy mają kontynuować jazdę naprzemiennie wpuszczając przed siebie jeden pojazd.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • dirk
  06.12.2019 07:37
  Suwak należało pozostawić kulturze kierowców. Teraz zapewne mało kto doczyta się szczegółu że dotyczy warunków znacznego zmniejszenia prędkości, czyli korka, i będzie dochodzić do wymuszania pierwszeństwa przy włączaniu się do ruchu z pasa rozbiegowego przy normalnych prędkościach, co może być niezwykle groźne. Jeszcze tylko pierwszeństwo dla pieszych na przejściach i lepiej odstawić samochód na złom, jeśli ceni się swoje i innych życie.
 • saherb
  06.12.2019 11:15
  W przypadku jazdy na suwak to kierowca z tyłu powinien też mieć prawo do taranowania tzw. "szeryfów" bez żadnych konsekwencji dla niego.
 • podajnik
  06.12.2019 11:54
  Rzeczywiście szkoda że nikt nie chce tego ludziom wyjaśnić, nic nie warte są te wzmianki pojawiające się od pół roku. Wystarczyłoby wymienić w artykue 3 warunki jakie trzeba spełnić.
  Od zrozumienia nowego przepisu zależy odpowiedzialność za spowodowany wypadek.

  „Jazda na suwak” jest realizowana w przypadku znaczącego spadku prędkości tam, gdzie jeden z pasów zanika:
  a) kierowca na zanikającym pasie ruchu kontynuuje jazdę na swoim pasie do samego jego końca i sygnalizuje zamiar zmiany pasa ruchu kierunkowskazem,
  b) kierujący pojazdem poruszający się drożnym pasem ruchu dojeżdża swoim pasem do miejsca, gdzie pas obok zanika, i jest zobowiązany wpuścić na swój pas dokładnie jednego kierującego pojazdem z pasa zanikającego, a sygnalizującego zamiar zmiany pasa ruchu; kierujący
  jadący pasem z możliwością kontynuacji jazdy musi zapewnić przed sobą
  odpowiednio duży odstęp, tak aby naprzemiennie i pojedynczo wpuszczać
  kierowców z zanikającego pasa ruchu,
  c) kierujący z pasa zanikającego po zapewnieniu odpowiednio dużego odstępu na wjazd przez kierującego na pasie niezanikającym, może wykonać manewr zmiany pasa ruchu,
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
18°C Poniedziałek
dzień
18°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »