Socjolog: W Polsce mamy do czynienia z prywatyzacją religii, a nie laicyzacją

Socjologowie uważali w latach 90., że Polska się zlaicyzuje podobnie jak np. Czechy. Tak się jednak nie stało. W Polsce mamy do czynienia raczej z prywatyzacją religii, czyli wybierania z niej tylko pewnych wartości, a nie laicyzacją społeczeństwa. Dowodem na to są wciąż tradycyjnie obchodzone święta Bożego Narodzenia - uważa socjolog prof. Tomasz Szlendak.

Zdaniem socjologa z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Tomasza Szlendaka w Polsce nadal mamy do czynienia - jak to określił - z "Christmas", a nie z "Holidays". "To nie są wakacje, ale to jest właśnie moment specyficzny w roku, który nawet osoby niereligijne kojarzą z rytuałem chrześcijańskim czy rytuałem katolickim" - powiedział.

Przypomniał, że badacze jeszcze w latach 90. sądzili, że Polska zlaicyzuje się podobnie, jak sąsiednie Niemcy czy Czechy.

"Niektórzy przepowiadali, że będzie tak, jak w Czechach, gdzie ponad 80 proc. Czechów nie należy do żadnego kościoła, a już z całą pewnością nie do katolickiego. Tak się nie stało" - opowiada. Według niego w Polsce mamy do czynienia nadal z silnym przywiązaniem w dużej mierze do konserwatywnego systemu wartości, który jest związany z Kościołem katolickim, nawet jeśli nie wszyscy uczestniczą w coniedzielnej mszy.

"Raczej w Polsce mamy do czynienia z prywatyzacją religii niż z laicyzacją" - uważa socjolog. Jak wyjaśnił, wiara w osobowego Boga nie odchodzi w zapomnienie, ale Polacy wybierają sobie takie wartości chrześcijańskie, które aktualnie pasują do ich życia, a odrzucają takie, które im nie pasują. "Nie bierzemy wszystkich tych wartości w pakiecie" - dodał.

Socjolog prognozuje, że za kilka lub kilkanaście lat coraz mniej osób będzie pamiętać, jakie jest źródło świąt Bożego Narodzenia.

"Można spokojnie zakładać, że takie nisze przekonanych katolików czy przekonanych chrześcijan - bardzo duże 300, 400 tysięczne, może milionowe - będą celebrować te święta w sposób niezwykle tradycyjny, jeszcze bardziej powrócą do źródeł, ale większość będzie celebrować te święta w oderwaniu od chrześcijańskiego czy katolickiego ich źródła" - powiedział prof. Szlendak.

Zastrzegł przy tym, że można też przewidywać coś odmiennego - powrót do typowego celebrowania świąt. "Być może nastąpi pewien odwrót od tego komercyjnego chaosu świąt, z którym dzisiaj mamy do czynienia, w kierunku bardziej tradycyjnej wersji ich obchodzenia. Już są zresztą sygnały takiego sposobu postępowania" - podsumował naukowiec.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anonim (konto usunięte)
  22.12.2019 12:31
  W Polsce ochrzczonych jest 90-kilka %, ale rzeczywistych ateistów koło 60%. Więc o czym tutaj mowa, o tym, że ateiści obchodzą tradycyjne rodzinne święto zwane Bożym Narodzeniem. Tak, obchodzą.
  Czy wierzą w to że około 2019 lat temu narodził się Zbawiciel - wątpię?
 • Dremor_
  22.12.2019 22:01
  Dremor_
  Zadzwoniłem właśnie do znajomych mieszkających na stałe w Kolonii. Polacy, zadeklarowani agnostycy. Pytam czy będą obchodzić Boże Narodzenie. Mówią, że oczywiście, głównie ze względu na polską tradycję. I w imię tej tradycji zaproszą na Wigilię chrześcijańską rodzinę uchodźców. I może nie nie będzie u nich kolęd, czy poświęconego opłatka, ale będzie prawdziwa chrześcijańska miłość bliźniego, choć znajomi chrześcijanami nie są.
 • Anonim (konto usunięte)
  23.12.2019 09:07
  Tyle się nagadać, żeby powiedzieć, że się nic nie wiedziało i dalej nic nie wie. Brawo!
 • Bozydar128
  02.01.2020 21:02
  Polska się laicyzuje i to jest fakt niestety. Widać to zwłaszcza na przykładzie młodych - w większych miastach z młodego pokolenia mało kto uczęszcza w niedzielnej mszy. Zgoda z tą prywatyzacją wiary, ale summa summarum to jest równoznaczne z laicyzacją.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Wtorek
noc
12°C Wtorek
rano
16°C Wtorek
dzień
17°C Wtorek
wieczór
wiecej »