Karkonosze: Spotkanie na szczycie

Msza św. w intencji ratowników i przewodników górskich z udziałem prezydentów Polski i Czech, Bronisława Komorowskiego oraz Vaclava Klausa, rozpoczęła się we wtorek na Śnieżce - najwyższym szczycie Karkonoszy.

Mszy św. przewodniczą biskup legnicki Stefan Cichy oraz prymas Czech abp Dominik Duka. Nabożeństwo jest odprawiane co roku w dniu św. Wawrzyńca - patrona przewodników oraz ratowników sudeckich. Ołtarz ustawiono przy kaplicy św. Wawrzyńca, a wierni zgromadzili się przy obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce. W mszy uczestniczy ponad tysiąc pielgrzymów, którzy na Śnieżkę dotarli z Karpacza.

Przed mszą obaj prezydenci spotkali się na szczycie góry. Komorowskiego na Śnieżce przywitała postać Liczyrzepy - ducha gór oraz oklaski zebranych pielgrzymów i ratowników. Prezydent, w towarzystwie m.in. marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, przybył na szczyt góry kilka minut przed Vaclavem Klausem. Czeskiego prezydenta Bronisław Komorowski przywitał słowami: "To naprawdę spotkanie na szczycie". Prezydenci zwiedzili kaplicę św. Wawrzyńca, a następnie udali się na spotkanie do schroniska po czeskiej stronie granicy.

Według zapowiedzi tematami rozmów były relacje polsko-czeskie oraz współpracy obu państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej oraz NATO. "To były dobre rozmowy" - powiedział po zakończeniu spotkania Komorowski.

Po uroczystościach na Śnieżce prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna udadzą się do Bogatyni i Zgorzelca, miejscowości poszkodowanych w wyniku sobotniej powodzi.

Historia spotkania polskich i czeskich polityków na Śnieżce sięga lat 70. XX w. Tu w 1978 r. przedstawiciele polskiego Komitetu Obrony Robotników - Adam Michnik, Jacek Kuroń, Jan Lityński oraz Antoni Macierewicz spotkali się z Vaclavem Havlem i innymi działaczami opozycyjnej czeskiej Karty 77. W latach 80. odbyło się jeszcze kilka takich spotkań. Na najwyższym szczycie Karkonoszy Havel spotkała się również z Lechem Wałęsą. Było to w marcu 1990 r., kilka miesięcy później obaj opozycjoniści zostali prezydentami swoich krajów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
wiecej »