Jakie są nastroje społeczne? Co Polacy oceniają pozytywnie, a co negatywnie?

Sytuacja gospodarcza kraju, poziom życia badanych Polaków i ich rodzin oraz ich sytuacja w pracy oceniane są pozytywnie; sytuacja polityczna - negatywnie - to wnioski z comiesięcznych badań nastrojów społecznych w 2019 r. przeprowadzanych przez CBOS.

Oceny sytuacji politycznej w kraju na podstawie badań CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" realizowanych od stycznia do grudnia 2019 roku nieco się różniły, jednak niezmiennie w każdym miesiącu ich średnie przyjmowały wartości ujemne, co oznacza przewagę siły ocen negatywnych nad pozytywnymi. Jak wskazuje jednak autorka opracowania syntetycznego Barbara Badora, nastroje poprawiły się w czerwcu, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także w listopadzie, po wyborach do Sejmu i Senatu. Ponadto w listopadzie wartość tego wskaźnika była najwyższa w 2019 roku.

W opracowaniu CBOS zauważono również, że prognozowane nastroje były wyższe niż faktyczne oceny sytuacji bieżącej przez badanych.

Średnie oceny sytuacji gospodarczej były z kolei dość stabilne i przez cały rok przybierały wartości dodatnie. Statystyczny wzrost średniej nastąpił w marcu, ale opadł ponownie w kwietniu. Z kolei w lipcu nastąpił spadek, którego poprawa przyszła już w sierpniu. Ogólnie w 2019 roku panowało raczej przekonanie, że w ciągu najbliższego roku sytuacja gospodarcza w Polsce się poprawi, niż że się pogorszy.

Poziom życia badanych i ich rodzin pozostawał w ocenach stabilny i wyraźnie pozytywny. Zauważalna jest jednak tendencja, że w okresie wiosenno-letnim, czyli od kwietnia do września ich średnie były wyższe niż w pierwszym i czwartym kwartale.

Prognozy tego wskaźnika były w perspektywie roku niższe niż faktyczne średnie oceny sytuacji bieżącej. Należy jednak pamiętać - wskazano w opracowaniu - że punktem odniesienia dla nich jest relatywnie wysoko oceniany stan aktualny. Prognozy w tym wymiarze były dość stabilne, z wyjątkiem dwóch miesięcy - w marcu odnotowano znaczący, ale krótkotrwały wzrost optymizmu co do tego, jak badanym i ich rodzinom będzie się żyło za rok, natomiast w grudniu nastąpił wyraźny jego spadek.

W kwestii oceny sytuacji w pracy średnia ocena respondentów przez cały miniony rok utrzymywała się na zbliżonym, dosyć wysokim poziomie - różnice średnich ocen są nieistotne statystycznie. Podobnie było z prognozami, choć średnie wartości tego wskaźnika są znacznie niższe od średnich ocen sytuacji bieżącej, ale - wskazano - punktem odniesienia dla nich jest pozytywna ocena statusu aktualnego.

Barbara Badora wskazała, że podobnie jak w poprzednich latach, także w 2019 r. lepsze oceny otrzymała sfera prywatna niż publiczna. Przez cały poprzedni rok respondenci pozytywnie oceniali swój poziom życia, sytuację w pracy i sytuację gospodarczą. Negatywnie natomiast postrzegali sytuację polityczną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • podajnik
  10.01.2020 12:57
  Jest wiele powodów do zadowolenia. Począwszy od zerowego deficytu po ilość nowych dróg.
  W zeszłym roku oddano 160 kilometrów dróg zwykłych i 407 kilometrów autostrad i ekspresówek.
  Tylko trzeba nie dać sobie wmawiać kłamstw tefałenowych.
 • dirk
  11.01.2020 13:59
  Wyniki wyborów jednych i drugich poprawiły polityczne nastroje. Komu? Ano tym, co chcą Państwa teoretycznego albo lepiej żadnego, którym ono zaczęło przeszkadzać i nie jest do niczego potrzebne. Odżyła w nich nadzieja że teraz Państwu będzie coraz trudniej, będzie łatwiej jego działania utrudniać i opóźniać, pomoże "zagranica" i rozkwitnie rodzima Targowica, a w ostateczności pomogą Sądy od Państwa Niezawisłe (!), żadną reformą nijak nie skażone, które każdego kto Polsce szkodzi, a przed nie przez Polaków przywleczonego, z radością i ojcowskim błogosławieństwem na dalsze szkodzenie wypuszczą. A prognozy na przyszłość też doskonałe, bo widać, że da się Polaków nabrać i sprawić by sami sobie w kolejnych wyborach zrobili kuku. Można by powiedzieć że sondaże koncentrują się na wielkich miastach, że robią je firmy zaangażowane w opozycję albo przez tych czy innych opłacane, ale faktem jest, że wyniki wyborów, na wyjątkowo licznej próbie badanych, o czymś świadczą. W kontekście pozytywnych ocen poziomu własnego życia i rozwoju gospodarki - chyba o schizofrenii. Albo rosnącej chciwości tych, którym choć jest lepiej, to wciąż za mało.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
2°C Niedziela
dzień
wiecej »