Bp Adrian Galbas SAC: Pokój świata jest wynegocjowany, a pokój Chrystusa jest wymodlony

Pochodzący z Bytomia nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej miał swoje prymicje biskupie w parafii w Szombierkach.

W niedzielne przedpołudnie parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach przeżywała prymicje biskupie nowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Galbasa, pallotyna i bytomianina.

Eucharystię koncelebrowali m.in. biskup gliwicki Jan Kopiec, który wygłosił kazanie, biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki i bp Paweł Stobrawa z Opola, a także księża diecezjalni oraz pallotyni.

- Może miałeś inne swoje plany i wyobrażenia, może inaczej widziałeś swoje przygotowanie i umiejętność dzielenia się wieloma talentami, które posiadasz. Ale skoro głos do ciebie doszedł: "Pójdź za Mną" - poszedłeś - mówił w homilii bp Kopiec, zwracając się do biskupa prymicjanta.

- Dzisiaj stajesz w szerszej perspektywie, stajesz się następcą apostołów. Kościół w swojej teologii, ale także i w praktycznej działalności widzi w biskupie (...) kogoś, kto ma zleconą troskę o wszystkie dusze i o głoszenie przede wszystkim Ewangelii nie tylko w wąsko określonych granicach, (...) ale także w Kościele powszechnym - zaznaczył.

Kazanie bp. Jana Kopca

Po uroczystym "Te Deum" bp Galbas dziękował Bogu i różnym ludziom, a podziękowania te złożyły się w formę jego życiorysu - od narodzin i młodości, poprzez formację kapłańską, aż do święceń biskupich. Przyznał też, że jest dumny z Szombierek i ze Śląska.

Tłumacząc znaczenie swojego hasła biskupiego - Pax Christi - bp Galbas wyjaśnił, że chodzi "właśnie o pokój Chrystusa, a nie świata". - Pokój świata jest wynegocjowany, a pokój Chrystusa jest wymodlony. Pokój świata jest krótkotrwały, a pokój Chrystusa jest wieczny - podkreślił.

Podziękowania bp. Andrzeja Galbasa

Biskup Adrian Józef Galbas SAC urodził się 26 stycznia 1968 r. w Bytomiu. W 1987 r. został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów i do 1993 r. studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył w 1993 r. w Zakopanem, a święcenia kapłańskie przyjął rok później w Ołtarzewie.

W kolejnych latach pracował jako wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi, studiował na KUL teologię oraz komunikację i dziennikarstwo, pełnił funkcję prefekta w WSD w Ołtarzewie, był radcą w zarządzie poznańskiej prowincji pallotynów. Był też sekretarzem ds. apostolstwa w Częstochowie oraz - od 2003 do 2011 r. - proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu. W 2012 r. otrzymał tytuł doktora teologii w zakresie teologii duchowości na UKSW w Warszawie. Od 2011 r. był Prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

W grudniu ub. roku został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej ze stolicą tytularną Naisso. Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Jego konsekratorem był biskup ełcki Jerzy Mazur, a współkonsekratorami - nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
21°C Piątek
dzień
22°C Piątek
wieczór
19°C Sobota
noc
16°C Sobota
rano
wiecej »