Sobór Watykański II między tradycją a innowacją. Ciągłość, zerwanie z przeszłością, ahistoryczność – to temat referatu abp. Kurta Kocha, którym w Castelgandolfo otwarto 27 sierpnia wielką debatę nad rozumieniem dokumentów ostatniego Soboru. Obok Papieża biorą w niej udział jego byli doktoranci, którzy od ponad 30 lat co roku spotykają się ze swoim dawnym profesorem na letniej sesji naukowej. Tym razem na wyraźne życzenie Benedykta XVI w centrum dyskusji znalazł się sam Sobór i jego recepcja.
Głównym referentem jest nienależący do grona uczniów Ratzingera abp Kurt Koch, były ordynariusz Bazylei w Szwajcarii, a od 1 lipca nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, następca kard. Waltera Kaspera. Poproszono go o wygłoszenie dwóch referatów: pierwszy dotyczy wprost tematu obrad, czyli hermeneutyki Soboru. Tematem drugiego jest natomiast liturgia, a konkretnie, na ile posoborowa reforma liturgiczna odpowiada dokumentowi Soboru o liturgii, czyli konstytucji Sacrosanctum concilium.
W trwającym tym razem zaledwie trzy dni spotkaniu uczestniczy ok. 40 byłych uczniów Josepha Ratzingera. W zdecydowanej większości pochodzą oni z krajów niemieckojęzycznych. Jest wśród nich również Koreanka, Włoch, Irlandczyk, Holender i Hindus. W niedzielę do ścisłego grona byłych doktorantów dołączy nowe pokolenie uczniów, czyli młodzi teolodzy, którzy zgłębiają myśl Josepha Ratzingera. Tradycja poszerzania Ratzinger Schülerkreis o nowych znawców teologii Benedykta XVI pielęgnowana jest już od trzech lat.
Organizacją letnich sesji w Castelgandolfo zajmuje się monachijska Fundacja Josepha Ratzingera Papieża Benedykta XVI. Jej statutowym celem jest szerzenie myśli i duchowości obecnego Następcy Piotra, a także wydawanie jego książek. Ostatnio fundacja ta opublikowała w formie książkowej dokumentację z letniego seminarium w Castelgandolfo sprzed dwóch lat. Dotyczyło ono Jezusa Chrystusa, a konkretniej relacji między Ewangelią a prawdą historyczną.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.