To musisz wiedzieć, zanim wykupisz polisę mieszkaniową

Utrata dachu nad głową lub poważne zniszczenia w domu czy mieszkaniu to dla większości osób życiowa tragedia.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co się może wydarzyć, dlatego objęcie własnego majątku odpowiednią ochroną jest całkowicie uzasadnione.

Sporo osób interesuje się polisami mieszkaniowymi, ponieważ tego typu zabezpieczenia wymaga bank udzielający kredytu hipotecznego. Kredyt nie powinien być jednak jedyną przesłanką decydującą o ubezpieczeniu nieruchomości. W większości przypadków dom czy mieszkanie jest najważniejszym składnikiem majątku – dorobek całego życia można stracić m.in. wskutek pożaru, powodzi, wybuchu gazu i innych zdarzeń. W takiej sytuacji warto mieć gwarancję uzyskania finansowego wsparcia.

Polisa mieszkaniowa – co obejmuje?

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniemieszkania.pl może mieć węższy lub szerszy zakres ochrony. Podstawowa polisa mieszkaniowa chroni mury (czasami także pozostałe elementy stałe) przed różnymi zdarzeniami losowymi, których lista jest mocno ograniczona. Przeważnie znajdują się na niej m.in. powódź, pożar, uderzenie pojazdu mechanicznego, trzęsienie ziemi, upadek statku powietrznego, eksplozja i implozja, huragan i gradobicie.

W ramach podstawowej polisy nie ma możliwości objęcia ochroną wyposażenia nieruchomości (tzw. mienia ruchomego) i innych budowli takich jak garaż czy domek letniskowy oraz pomieszczeń przynależnych (piwnica, strych).

Dodatki do polisy mieszkaniowej – warto czy nie?

Mienie warto chronić kompleksowo, gdyż jest narażone na znacznie więcej ryzyk, niż te uwzględnione w podstawowej polisie. Za przykład niech posłuży tu kradzież z włamaniem. Według szacunków policji średnia wartość mienia zrabowanego podczas jednego włamania wynosi ok. 11 tys. zł. Utrata przedmiotów o takiej wartości jest dotkliwa dla kieszeni, należy więc pokusić się o zakup polisy, która zadziała w wielu sytuacjach.

Ubezpieczyciele oferują różne dodatki do polis mieszkaniowych, przy czym najpopularniejsze są: kradzież z włamaniem, zalanie, przepięcie i stłuczenie przedmiotów szklanych. Dodatkowo dobrym pomysłem jest rozszerzenie polisy o OC w życiu prywatnym i pakiet assistance. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni lokatorów przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim, a domowy assistance zapewnia fachowe wsparcie, np. w przypadku awarii w domu.

Koszt polisy mieszkaniowej

Cena polisy mieszkaniowej zależy od wielu czynników, m.in. od wartości ubezpieczanego mienia, lokalizacji nieruchomości, rodzaju konstrukcji budynku (palna lub niepalna), historii szkód zgłaszanych ubezpieczycielom, a także od liczby i wieku osób zamieszkujących nieruchomość. Oprócz tego na wysokość składki wpływa zakres ochrony i wysokości sum gwarantowanych, na które ubezpieczone są poszczególne ryzyka.

Za ubezpieczenie mieszkania Polacy płacą średnio 200-400 zł, a za ubezpieczenie domu 300-500 zł. Stawka zawsze jest ustalana indywidualnie. Trzeba przy tym pamiętać, aby suma ubezpieczenia odpowiadała realnej wartości mienia zgłaszanego do ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel nie zawsze wypłaci odszkodowanie

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) określającymi szczegółowe zasady korzystania z polisy. W dokumencie wymienione są sytuacje, w których ubezpieczyciel nie przejmuje finansowej odpowiedzialności za szkody. Tak dzieje się np. w przypadku szkody spowodowanej umyślnie bądź pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.

 

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  9°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  wiecej »