Minister zdrowia sugeruje wysłuchanie mszy w mediach i przyjęcie Komunii duchowej

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zasugerował korzystanie z transmisji medialnych mszy świętych oraz przyjmowanie Komunii duchowej. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Minister w wypowiedzi dla Polsat News powołał się na komunikat przewodniczącego episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego.

Unikajmy miejsc, w których potencjalnie możemy się zarazić wirusem - podkreślił prof. Szumowski.

- Tzw. duchowa Komunia święta to jest przyjęcie łaski w sytuacji, w której znak sakramentalny jest niedostępny. Ale żeby to mogło mieć miejsce, to trzeba mieć te same dyspozycje do przyjęcia łaski, co do komunii sakramentalnej. Tak wyraźnie mówi sobór trydencki, a także sobór florencki – mówił "Gościowi Niedzielnemu" teolog, proboszcz jednej z tyskich parafii ks. dr Grzegorz Strzelczyk.

Aby przyjąć Komunię duchową, trzeba wzbudzić w sercu intencję zjednoczenia się z Jezusem tak, jak w momencie przyjęcia Ciała i Krwi Pańskiej. Można to uczynić podczas słuchania czy oglądania Mszy w mediach (zobacz, gdzie można je znaleźć w internecie), a także bez tego. Wystarczy nadać temu formę krótkiego aktu strzelistego, ale może to też być  dłuższa modlitwa, zawierająca akt żalu za grzechy, lekturę Ewangelii (np. z danego dnia). modlitwę "Ojcze nasz" i "Baranku Boży". Następnie powinien nastąpić akt duchowego zjednoczenia z Jezusem. Jego błogosławione duchowe skutki następują. Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś z powodu grzechu ciężkiego nie może przystąpić do Komunii eucharystycznej, to nie może także przystąpić do Komunii duchowej.

Więcej w poniższym instruktażowym poście ks. Strzelczyka:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • CSOG
  12.03.2020 12:34
  Aaaa ... tym razem nie bagatelizując apelu biskupa i profesora ministra chyba muszę stanąć po stronie obrońców kościołów.
  Jak to Panie Redaktorze, księże biskupie i panie profesorze ministrze. Do kościoła mam nie iść a do galerii handlowej to już przeciwwskazań nie ma? Komunię mam przyjąć duchowo, a paragon z Divers-u na rękę? Szkoda, naprawdę szkoda.
  Szkoda, że braku precyzji w komunikacji werbalnej. Czy informacje muszą być strzępami, rwanymi na szybko newsami, pojedynczo odrywanymi kęsami rozłożonymi na porcje? Nie da się rzetelnie, spokojnie i rzeczowo zebrać myśli w spójną całość?
  I naprawdę proszę mi się nie dziwić. Jaki tekst, taki komentarz. Przykład idzie z góry. A jabłko spada niedaleko od jabłoni. Kiedy trzęsę jabłonią nie oczekuję, że z góry spadną gruszki. :)
 • teofanes
  12.03.2020 18:39
  Od kiedy to minister zdrowia jest biskupem w Kościele katolickim? Czy te rączki nie są zbyt daleko wyciągnięte? To mieszanie się polityków do spraw religijnych zaczyna być niezdrowe. Każda osoba publiczna powinna pilnować swoich obowiązków a nie cudzych.
 • wietrzyk11
  12.03.2020 23:47
  A jednak jeśli do kościoła strach pójść tak samo jak do kina, restauracji czt szkoły, to kościół staje się zwykłym budynkiem użyteczności publicznej. I niczym więcej.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
11°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
15°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
wiecej »