Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak Światowa Rada Kościołów i Konferencja Kościołów Europejskich, przyłącza się do inicjatywy papieża Franciszka, by w związku z pandemią koronawirusa chrześcijanie różnych wyznań wspólnie zmówili modlitwę „Ojcze nasz” w środę, 25 marca, w południe.
Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit z radością przyjął zaproszenie do wspólnej modlitwy. – Gdy ludzie na całym świecie przebywają w swych domowych miejscach pracy, mamy okazję zjednoczenia się w modlitwie do Boga słowami, których nauczył nas nasz Pan Jezus Chrystus. W tym trudnym czasie inicjatywy modlitewne, które nas jednoczą, przypominają nam, że jesteśmy jedną ludzką rodziną – powiedział ks. Tveit.
Pozytywnie na apel papieża odpowiedziała również Konferencja Kościołów Europejskich. „Dzisiaj świat wzywa nas, abyśmy byli zjednoczeni. Nie tylko w walce z niszczycielską pandemią, ale też we wzajemnym się wspieraniu i poczuciu wspólnoty, pamiętając o tym, by wyciągnąć wnioski z tego kryzysu” – napisali ks. Christian Krieger i Jørgen Skov Sørensen, prezydent i sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich.
Do inicjatywy wspólnej modlitwy „Ojcze nasz” 25 marca w południe przyłącza się również Polska Rada Ekumeniczna.
W związku z pandemią koronawirusa papież Franciszek zaprosił wszystkich chrześcijan do wspólnego zmówienia modlitwy „Ojcze nasz” w środę, 25 marca, w południe. Do inicjatywy przyłączają się m.in. Światowa Rada Kościołów, Konferencja Kościołów Europejskich i Polska Rada Ekumeniczna.
„Na pandemię wywołaną przez [korona]wirusa chcemy odpowiedzieć uniwersalnością modlitwy, współczucia, czułości. Bądźmy zjednoczeni. Niech ci, którzy są najbardziej samotni i narażeni, czują naszą bliskość” – zaapelował papież do przedstawicieli wszystkich Kościołów chrześcijańskich.
W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Kościół rzymskokatolicki nie wchodzi w skład Rady ale współpracuje z tym gremium, np. przygotowując obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przygotowując kolejne tłumaczenia biblijne czy też wspólne dokumenty, np. o świętowaniu niedzieli - Dnia Pańskiego czy tez o ochronie stworzenia.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.