Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec prowadził 4 września nabożeństwo konsekracji i wprowadzenia w urząd biskupa diecezji warszawskiej ks. Jana Cieślara. Nabożeństwo odbyło się w kościele św. Mateusza w Łodzi. Kazanie wygłosił nowy biskup.
Bp Cieślar, nawiązując do słów z I listu św. Jana, podkreślał swoje przywiązanie do "chrześcijaństwa praktycznego". "Zawsze możemy coś z siebie dać, możemy kogoś wesprzeć, komuś pomóc. Na tym zasadza się chrześcijaństwo, które dzisiejszemu światu w taki tylko sposób może najdobitniej głosić Boga. Tak chcemy żyć i w naszych społecznościach zborowych, w naszych parafiach, tak chcemy żyć ze sobą w naszej diecezjalnej rodzinie: w miłości budować siebie, wspierać się, w miłości budować rzeczywistość, tę wokół nas, kreować przyszłość, pamiętając o dorobku przeszłości" - mówił nowy luterański biskup warszawski.
"Czując znaczenie apostolskiego wezwania chcemy być ciągle świadectwem Boga i Bożej miłości w swej chrystocentrycznej tradycji. Czując znaczenie apostolskiego wezwania pragniemy nieść nowe z pamięcią o przeszłości" - podkreślał.
Przyznał, że stanięcie w todze jego poprzednika, zmarłego tragicznie bp. Mieczysława Cieślara, jest dla niego ważnym faktem i emocjonalnym przeżyciem. "Osobiście czując wezwania do chrześcijaństwa realizującego się w praktycznym czynie codzienności proszę Boga by obdarzył nas wszystkich odwagą pójścia w przyszłość i by jednocześnie utrzymywał w nas pamięć o przeszłości. Świadectwem swego rodzaju związków z przeszłością, z ostatnimi dziejami diecezji jest to, iż mogę stać w todze mojego poprzednika, świętej pamięci biskupa Mieczysława" - mówił.
Opisał też swoją drogę z największej liczebnie diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego poprzez małą pabianicką parafię, po kierowanie diecezją znajdującą się w diasporze. "Krok po kroku dane mi było poznawać i uczyć się naszej rzeczywistości diaspory. Przez te lata wrosłem w nią, w tę rzeczywistość, a ta ziemia stała się moim drugim domem, moją małą Ojczyzną. Trud właśnie diasporalnego świadectwa, jakże mi teraz bliski, staje się dodatkową motywacją do budowania więzi opartej na miłości" - podkreślał.
Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się do pabianickiej parafii św. Piotra i Pawła. Tam okolicznościowy koncert dali Janusz Szadkowiak (trąbka) i Krzysztof Urbaniak (organy). Odczytane też zostały listy gratulacyjne.
Ks. Jan Cieślar urodził się 10 września 1967 r. w Cieszynie. Po studiach w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i praktyce w parafii w Ustroniu został ordynowany w Zabrzu 21 lipca 1993 roku przez bp. Jana Szarka. Po roku trafił do parafii św. Mateusza w Łodzi, a w 1996 r. został proboszczem administratorem parafii w Pabianicach (w 1998 r. został wybrany proboszczem). Od 2 lat jest diecezjalnym wizytatorem lekcji religii oraz radcą duchownym diecezji warszawskiej. Wykłada też w katedrze teologii historycznej ChAT. Ma żonę Magdalenę (śpiewaczkę i pracownika uczelni wyższej) oraz 4-letnią córkę Natalię.
Na urząd biskupa diecezji warszawskiej został wybrany przez Synod Diecezjalny 26 czerwca 2010 r. Zastąpił tragicznie zmarłego bp. Mieczysława Cieślara. Bp Jan Cieślar pozostaje proboszczem parafii w Pabianicach, gdzie będzie nadal jego siedziba. Siedziba diecezji (do tej pory była nią parafia św. Mateusza w Łodzi) nie zmienia się.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.