Maseczki: Nosić czy nie? Odpowiada Ministerstwo Zdrowia

Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić. Można też zabezpieczyć się szalikiem - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie wykluczył, że rząd wyda zalecenie noszenia maseczek. Zapewnił, że obecnie Polska stara się kupić ich maksymalnie dużo.

Rzecznik resortu zdrowia był pytany w czwartek na konferencji prasowej o celowość noszenia maseczek w okresie epidemii koronawirusa.

"Wszystko się zmienia. Etap epidemii, na którym jesteśmy jest innym etapem niż tydzień temu. Tydzień temu nikt nie mówił o tym, że w sklepach powinniśmy używać rękawiczek ochronnych. To nie jest tak, że kolejne decyzje są zaprzeczeniem poprzednich. Wchodzimy w nowe etapy rozwoju koronawirusa, w Polsce i w Europie. Kraje, które do niedawna nie zalecały noszenia maseczek, dziś to zalecają. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć, że takie zalecenie może się pojawić i u nas" - odpowiedział.

Wyjaśnił, że resort w tym zakresie reaguje na wskazania ekspertów. "Najważniejsze, żeby eksperci stwierdzili, czy to jest ten moment, żebyśmy wszyscy zaczęli nosić maseczki" - podkreślił.

Poinformował, że obecnie maseczki dostarczane są głównie do szpitali zakaźnych wraz z innym sprzętem ochrony osobistej. Są też dostarczane do pozostałych szpitali. "Niedługo trafią do szpitali onkologicznych" - przyznał.

"Kontraktujemy kolejne partie milionów maseczek, które trafią do Polski. "Czynimy ze swojej strony wszystko, żeby maseczki w dużej liczbie trafiły do Polski" - zapewnił zapytany, czy obywatele będą mieli możliwość zakupu maseczek sprowadzanych do Polski.

"Jeśli dziś ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to oczywiście powinien ją nosić" - powiedział rzecznik. Dodał, że jeżeli obecnie maseczki są niedostępne, to "można się zabezpieczać sposobami, które pozwalają nam na samodzielne stworzenie czegoś na wzór maseczki".

"Wystarczy czasem zabezpieczyć się szalikiem, a dziś mamy taką pogodę, że szalik nie będzie nam doskwierał" - dodał Andrusiewicz.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLITYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • dirk
  02.04.2020 15:56
  Zdecydowanie wolę własny szalik, nawet co dzień prany i prasowany, od "maseczki" uszytej w czynie społecznym przez gospodynie wiejskie czy więźniów, nie wiadomo z czego, w jakich warunkach sanitarnych, i czy nie zawierają jeszcze gorszego świństwa. To samo dotyczy tych milionów sprowadzanych z Chin - ojczyzny wrednego wirusa. Czy tu i tam produkują je ludzie na pewno go pozbawieni - pytanie retoryczne. Jak nie będzie na nich pisało że sterylne, i takie było, to na gębę nie włożę. Zdrówka życzę.
 • Bezimienny
  02.04.2020 16:35
  Bezimienny
  Ja ta sklerozy nie mam. Mówiono nam nie to, że nie trzeba maseczek, ale że mogą byc one nawet dla zdrowia szkodliwe.
 • Anonim (konto usunięte)
  02.04.2020 22:33
  Najważniejsze, żeby eksperci stwierdzili, czy to jest ten moment, żebyśmy wszyscy zaczęli nosić maseczki" - podkreślił. TEN MOMENT... Kocham Was... Nie można było od razu wszystkich w domach pozamykać? Takie stopniowanie doprowadzi jedynie do tego że do wrzesnia z domu nie wyjdziemy.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »