Jak przepisać OC na nowego właściciela samochodu

Samochód jest ruchomością, którą zazwyczaj nabywa się na określony czas użytkowania. Sporadycznie zdarza się, że jeden właściciel korzysta z auta od momentu jego zakupu w salonie do chwili kasacji. Podjęcie decyzji o sprzedaży wiąże się też z koniecznością dopełnienia różnych formalności. Jedną z nich jest opcja przepisania ubezpieczenia OC na nowego właściciela.

Formalności związane ze sprzedażą auta

Sprzedaż pojazdu zasadniczo jest typową transakcją handlową zawieraną pomiędzy dwiema osobami. Jednak ze względu na jej przedmiot tylko w niewielkim stopniu przypomina kupowanie chleba czy czasopisma. Wynika to z faktu, że pojazd zawsze jest przypisany do konkretnej osoby. To ona odpowiada przez właściwymi organami za dopełnienie wszelkich obowiązków oraz ponosi konsekwencje ewentualnych zdarzeń drogowych. Ponadto wartość pojazdu sprawia, że fakt zmiany właściciela powinien być udokumentowany umową kupna-sprzedaży. Stanowi ona dokument prawny, który może być przedstawiony w sądzie w sytuacji dochodzenia różnych roszczeń.

Po zawarciu transakcji sprzedający ma obowiązek przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny auta oraz dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia OC. Ponieważ jest ono obowiązkowe i musi być kontynuowane bez przerw, nabywca ma do wyboru dwie opcje – pozostanie przy dotychczasowym wariancie lub wybór własnego ubezpieczyciela i podpisanie z nim nowej umowy.

Polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie do właściciela

Jeśli masz pierwszy samochód i Twoje doświadczenia w zakresie wyboru ubezpieczeń są niewielkie, nie musisz wiedzieć, że OC jest wykupione dla samochodu, a nie dla jego właściciela. Co to oznacza w praktyce? W przypadku konkretnego auta ochrona ubezpieczyciela trwa przez okres jednego roku od momentu podpisania umowy. Obecne na rynku firmy w trosce o utrzymanie klienta zazwyczaj przed wygaśnięciem same przygotowują ofertę kontynuacji ubezpieczenia. Przedłużenie odbywa się automatycznie, jeśli nie jest anulowane przez posiadacza samochodu. 

Z tego powodu często pojawia się przeświadczenie, że polisa jest związana z osobą, a nie z pojazdem. W rzeczywistości w chwili sprzedaży auta nowy właściciel może przejąć również ubezpieczenie OC i kontynuować je do chwili wygaśnięcia. Może też zdecydować się na rozwiązanie umowy lub jej rozszerzenie, jeśli dotychczasowa ochrona nie wydaje mu się wystarczająca lub jej cena jest zbyt wysoka.

Jak przepisać OC na nowego właściciela?

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu jest równoznaczne z przekazaniem wszystkich dokumentów pojazdu, w tym również polisy OC. Czynność ta nie wymaga dopełniania żadnych specjalnych formalności, spisywania dodatkowych umów przekazania czy składnia wniosków u ubezpieczyciela. Wynika to z faktu, że OC jest przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela. Pomimo to jest niezbędne powiadomienie towarzystwa o zmianie użytkownika ubezpieczenia. Dlaczego należy to zrobić? 

Ubezpieczyciel przygotowuje kolejne warianty kontynuacji z myślą o konkretnym użytkowniku pojazdu. Uwzględnia w niej nie tylko parametry auta, ale też cechy charakteryzujące właściciela. Ponadto w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego i dochodzenia odszkodowania pojawiłyby się problemy natury formalnej. Prawo do wypłaty miałby wówczas poprzedni użytkownik. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu na https://rankomat.pl/samochod/jak-przepisac-oc-na-nowego-wlasciciela-samochodu-krok-po-kroku.

Kiedy warto zdecydować się na nową polisę?

Chociaż polisa OC nie traci ważności w momencie sprzedaży samochodu, istnieją okoliczności, w których jej kontynuowanie nie jest w interesie nowego właściciela. Kiedy tak się dzieje? Jak wspomniano wcześniej, firma ubezpieczeniowa przygotowuje ofertę pod kątem konkretnego klienta. Pod uwagę są brane czynniki takie jak model marka czy rok produkcji pojazdu, typ silnika i paliwa czy przebieg, ale też cechy charakteryzujące klienta. Są to np. wiek, stan cywilny, liczba lat spędzonych za kierownicą czy lat bezszkodowej jazdy.

Kupując samochód od osoby młodszej, stanu wolnego, bezdzietnej czy korzystającej z odszkodowania po wypadku, nowy użytkownik może wiele stracić. W takiej sytuacji warto zwrócić się do ubezpieczyciela o rozwiązanie umowy i wykupić nowe OC.

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  14°C Piątek
  noc
  11°C Piątek
  rano
  wiecej »