Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji i były szef administracji obwodu odeskiego na Ukrainie, oświadczył w środę, że otrzymał od ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego propozycję objęcia funkcji wicepremiera ds. reform i jest gotowy do sprawowania tego urzędu.
Zaznaczył, że propozycja ta jest dla niego "wielkim zaszczytem". Poinformował także, że rozmawiał już premierem Denysem Szmyhalem o swojej ewentualnej pracy w rządzie.
Saakaszwili napisał na Facebooku, że popierał Zełenskiego w ubiegłorocznej walce o fotel prezydenta oraz przez cały okres jego dotychczasowej prezydentury i wiąże z jego ekipą "wielkie nadzieje dla Ukrainy i całego regionu".
Dodał, że jest gotowy do pracy ze wszystkimi "patriotycznymi siłami w parlamencie Ukrainy i z innymi siłami politycznymi w społeczeństwie, by Ukraina z jak najmniejszymi stratami przeszła przez obecny światowy kryzys i poradziła sobie ze wszystkimi wyzwaniami". Były gruziński prezydent wyraził nadzieję, że będzie "solidnym członkiem ekipy i przyda się narodowi Ukrainy".
Źródła internetowej gazety "Ukraińska Prawda" przekazały, że Saakaszwili może zostać wicepremierem ds. reform już w najbliższy piątek.
Saakaszwili powrócił na Ukrainę pod koniec maja ubiegłego roku, gdy Zełenski przywrócił mu ukraińskie obywatelstwo, odebrane za rządów jego poprzednika Petra Poroszenki. Saakaszwili otrzymał obywatelstwo Ukrainy z rąk Poroszenki w 2015 roku, po czym objął stanowisko szefa administracji państwowej obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.
Jego współpraca z ówczesnym prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa. Latem 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się poza granicami tego kraju. We wrześniu tego samego roku nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski.
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.